Kamery live
prognoza pogody

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik “Sytuacja jest poważna, ale stabilna”

19 lipca 2018 14:21

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wziął dziś udział w posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Harklowej, gdzie ostatniej nocy doszło do poważnych podtopień, a ponad 200 strażaków walczyło kilka godzin z wodą, wdzierającą się w głąb wsi. Wojewoda określił dziś sytuację na terenie Małopolski jako poważną, ale stabilną. 

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik

– Intensywne opady deszczu spowodowały szereg zagrożeń i podtopień na te-renie województwa małopolskiego. Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja, może się spotęgować. Jestem w stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wojewoda małopolski zapewnił też, że są środki finansowe na wypłatę zapomóg doraźnych dla mieszkańców dotkniętych żywiołem. 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dyrektor krakowskiego oddziału RZGW Wody Polskie Małgorzata Sikora powiedziała, że sytuacja na zbiornikach wodnych w Małopolsce jest stabilna z tendencją malejącą. Ze zbiornika wodnego Czorsztyn rozpoczęto zrzut wody, który wynosi 470 metrów sześciennych na sekundę. Możliwe, że będzie on zwiększony, ze względu na prognozowane dalsze opady deszczu. 

Wojewoda małopolski podał do wiadomości, że zamknięty na noc most tymczasowy w Białym Dunajcu, w ciągu “zakopianki”, został rano przywrócony do ruchu po przeprowadzonej próbie obciążeniowej i po stwierdzeniu, że woda na Białym Dunajcu opada i nie stwarza zagrożenia dla ruchu pojazdów. Wojewoda podziękował wszystkim służbom za ofiarną pracę.

Są jednak miejsca, gdzie droga jest zamknięta.

-Z uwagi na wysoki poziom wody Ochotniczanki oraz ze względów bezpieczeństwa została zamknięta droga w miejscowości Ochotnica Górna na odcinku Osiedle Gronie – Przełęcz Knurowska – podała w porannym komunikacie Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Nieprzejezdna jest też ulica Balzera w Zakopanem.

Wojewoda zapewnił, że obsady strażackie na terenie województwa zostały wzmocnione – do ich zadań należy głównie wypompowywanie wody z zalanych budynków, udrażnianie mostów i przepustów. 

Na terenie miasta Nowy Targ powiatu nowotarskiego obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Rzeka Czarny Dunajec w Nowym Targu nadal przekracza znacząco stan alarmowy. Na najbliższą dobę, na terenie powiatu prognozowane są opady deszczu z burzami. 

źródło: PAP, www.malopolska.uw.gov.pl

fot. ak, www.malopolska.uw.gov.pl

/os

Akcja ratunkowa w Harklowej (zdjęcia)

 

Na Czarnym Dunajcu – stan alarmowy, ok. 150 interwencji straży pożarnej

os 19.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również