Kamery live
prognoza pogody

Wielkanoc – małopolska wieś o wyjątkowej nazwie

5 kwietnia 2021 14:48

Leży w województwie małopolskim, ok. 40 km na północ od Krakowa i jest jedyną miejscowością w Polsce – i jedną z trzech na świecie – o takiej właśnie nazwie. Wieś Wielkanoc liczy ok. 230 mieszkańców i jest o niej głośno szczególnie przed…Wielkanocą. 

Wielkanoc - małopolska wieś o wyjątkowej nazwie

Wielkanoc jest niedużą wsią, ale z bogatą historią. W XVI wieku działał tu aktywnie ośrodek reformacyjny, swoje miejsce znaleźli w nim zwolennicy Kalwina i Lutra. To właśnie w Wielkanocy w 1768r. ślub wziął legendarny podróżnik Maurycy Beniowski.

W sołectwie Wielkanoc znajduje się kamieniołom twardego wapienia, który wydobywano już w średniowieczu. Tuż obok stadionu sportowego, spod osuwiskowego zbocza porośniętego lasem wypływa krasowe źródło, które według legendy ma uzdrawiającą moc. 

Sołectwo Wielkanoc zamieszkiwane jest przez 231 mieszkańców (104 kobiet i 127 mężczyzn). Wieś zajmuje obszar 3,18 km2. Sołtysem jest pan Tadeusz Szymborski. 

Ciekawą turystycznie informacją jest też fakt, że wieś leży na tzw. Szlaku Młynów Doliny Szreniawy. Można tu obejrzeć wybudowany w latach 1912-16, zabytkowy wodny młyn nad potokiem Gołczanka. 

źródło, fot.: Urząd Gminy Gołcza

os 05.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również