Kamery live
Kamery live
prognoza pogody

W święto Matki Boskiej Zielnej – wszystkie drogi prowadzą do Sanktuarium

15 sierpnia 2024 18:23

LUDŹMIERZ. Odpustowe uroczystości w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to – obok dożynek – jedno z największych wydarzeń w ludźmierskim Sanktuarium. Tradycja tego święta tworzyła się przez wieki i po dziś dzień 15 sierpnia wszystkie drogi Podhalan prowadzą do Ludźmierza.

W święto Matki Boskiej Zielnej – wszystkie drogi prowadzą do Sanktuarium

Jak zwykle poprzedzają je tygodniowa nowenna, Rekolekcje Maryjne i nocna Pasterka. Mimo, iż arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, tego roku również przewodniczył on koncelebrowanej sumie w Ogrodzie Różańcowym.

W swojej homilii przypomniał starochrześcijańskie apokryfy, opowiadające o trzydniowym czuwaniu apostołów przy grobie Maryi i unoszącej się z niego cudownej woni. Gdy po tym czasie apostołowie odsunęli głaz, nie znaleźli już w grobie ciała Chrystusowej Matki, tylko pięknie pachnące róże. Mówił też o wiążącym się z datą tego święta czasie dojrzewania ziół i zbóż, co pozwala ludziom z nadzieją i dziękczynieniem myśleć o zbliżającej się jesieni i zimie.

Od 104 jednak lat święto Matki Boskiej Wniebowziętej w naszej polskiej tradycji łączy się z jeszcze jednym niezwykle ważnym wydarzeniem, które przeszło do najnowszej historii pod nazwą Cudu nad Wisłą – wielkiego zwycięstwa polskiego oręża w wojnie bolszewickiej, zwycięstwa, które miało miejsce w połowie sierpnia 1920 roku – wracał arcybiskup do zbrojnej i modlitewnej mobilizacji narodu w obliczu zagrożenia zewnętrznego. – Zanim jednak do tego zwycięstwa doszło, dwa lata wcześniej, Polska była krainą prawdziwej euforii i radości po 123 latach zniewolenia. Odzyskaliśmy niepodległość. Polska została uznana jako podmiot polityczny, niepodległe państwo mocą układu wersalskiego z 1919 roku, jednakże nie miała jeszcze ustalonych granic. 

Tradycją jest także, że na polowym ołtarzu towarzyszą celebransowi księża prałaci, dziekani i księża jubilaci obchodzący 50. rocznicę święceń kapłańskich. Na uroczystą sumę – prócz tłumu wiernych z wiązankami kwiatów i ziół – przybyli reprezentanci służ mundurowych, władz powiatu, podhalańskich samorządowców, także parlamentarzyści. Do służby porządkowej zaangażowali się Rycerze Kolumba.

Poczty sztandarowe oddziałów Związku Podhalan, z delegacją górniczej „Solidarności” utworzyły imponujący szpaler między pomnikiem św. Jana Pawła II a ołtarzem polowym. Muzyczną oprawę zapewniały odpustowej uroczystości ludźmierski Chór „Magnificat”, miejscowy zespół „Podhalanie” oraz Orkiestra OSP z Mszany Dolnej.

Niektórych – jak góralska tradycja każe – przywiozły na odpust fasiągi, półkoski i landa z paradnie przystrojonymi końmi u dyszla. Za murami bazyliki rozłożyły się kramy z odpustowym towarem. Ten żywioł dawał o sobie znać odgłosami strzelania z kapiszonów. Wierni natomiast przynieśli na sumę naręcza kwiatów i ziół, co nadawało świętu szczególny koloryt dojrzałego lata. 

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 15.08.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również