PILNE

W rabczańskim szpitalu – mastektomia i rekonstrukcja jednocześnie

14 września 2020 17:48

RABKA-ZDRÓJ. Dwa dni, w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju, trwały pionierskie na południe od Krakowa warsztaty z chirurgii piersi. Ich efekt to udane zabiegi z dziedziny onkoplastyki, w tym dwie rekonstrukcje piersi u pacjentek po mastektomii. Odbyła się też mastektomia połączona z rekonstrukcją. Tego na Podhalu nie robił jeszcze nikt.

W rabczańskim szpitalu – mastektomia i rekonstrukcja jednocześnie

Warsztaty organizował dr Wojciech Pirowski – chirurg onkologiczny z Krakowa, a wysokospecjalistyczne operacje przeprowadził zespół pod kierunkiem dra Jacka Lizonia. Nadzór merytoryczny nad zabiegami sprawował dr n. med. Daniel Maliszewski, posiadający Europejski Certyfikat z Chirurgii Piersi – EBSQ in BreastSurgery. Miesięcznie wykonuje on około 40 zabiegów w znieczuleniu ogólnym z zakresu chirurgii piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej.

 W zabiegach operacyjnych brał udział m.in. dr n. med. Łukasz Wohadlo – ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Św. Rafała w Krakowie. Gościem był dr Paweł Malinowski z Białostockiego Centrum Onkologii. W warsztatowe przedsięwzięcie zaangażowany był cały zespół bloku operacyjnego.

Pacjentki zadowolone, a my będziemy dalej rozwijać chirurgię piersi. Współpraca to podstawa! – zapewnia szefostwo rabczańskiego Szpitala na jego profilu FB.

Mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją obu piersi została przeprowadzona u pacjentki z nosicielstwem mutacji genetycznej.

To, że najnowsze technologie i techniki operacyjne za sprawą chirurgicznych znakomitości wkroczyły do Rabki, jest dużą nadzieją dla pań po mastektomii z całego Podhala.

Już od prawie roku, w ramach działalności Poradni Chirurgii Ogólnej, w rabczańskim Szpitalu Miejskim diagnozuje się raka piersi. Dr Pirowskiemu udało się zorganizować w ramach tzw. karty DILO (Diagnostyka i Leczenie Onkologiczne) szybką diagnostykę – obrazową, a następnie histopatologiczną.

Na miejscu wykonywane są biopsje gruboigłowe lub gruboigłowe wspomagane próżnią (biopsje mammotomiczne). W przypadku potwierdzenia raka piersi przeprowadzana jest diagnostyka pogłębiona, a plan leczenia ustala się we współpracy ze Szpitalem Św. Rafała w Krakowie.

Lekarze z całej Polski, zajmujący się diagnostyką i leczeniem nowotworów piersi, dwukrotnie byli zapraszani na warsztaty z zakresu biopsji mammotomicznych, co sprzyjało dzieleniu się doświadczeniem w tym zakresie.  

Ci więcej – chirurdzy onkologiczni współpracują z firmami dostarczającymi implanty i ekspandery piersi oraz siatki biologiczne, co zapewnia odpowiedni materiał.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 14.09.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również