Kamery live
prognoza pogody

Zmiana organizacji ruchu na zakopiance

W związku z budową estakady na nowej zakopiance (pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem) we wtorek 9 listopada przełożony zostanie ruch z istniejącej DK47 na nowo wybudowany odcinek szosy. Po nowej drodze, która w przyszłości będzie drogą dojazdową, kierowcy przejadą 900 m, po czym powrócą na starą zakopiankę. Ta organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca realizacji inwestycji w 2023 r. 

Zmiana organizacji ruchu na zakopiance

Nowy odcinek drogi zlokalizowany jest w Rdzawce tuż obok miejsca, które miejscowi nazywają Sołtysią Doliną.W przeszłości wielokrotnie dochodziło tu do wypadków. Po przesunięciu drogi firma budująca nową, dwupasmową zakopiankę będzie mogła rozpocząć stawianie filarów pod wiadukt, który znajdzie się w miejscu starej jezdni. 

Roboty idą szybko

Budowa nowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu rozpoczęła się w czerwcu 2020 r. Obecnie  zaawansowanie prac wynosi 40 proc.

Budowana zakopianka będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wszystkie skrzyżowania będą na niej bezkolizyjne (z czterema węzłami drogowymi : Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe) oraz 27 obiektami inżynierskimi (mosty, wiadukty). Wybudowane zostaną drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, kanalizacja i odwodnienie, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt) oraz przebudowana  infrastruktura techniczna. 

Obliczono, że z wykopów uzyskane zostanie 1 mln 800 tys. metrów sześciennych gruntu, w tym 1 mln 200 tys. materiału skalnego. Zostanie on w całości wbudowany w nasypy drogowe. Najdłuższy wiadukt, który powstanie w Nowym Targu będzie miał 850 m długości, drugi co do wielkości w miejscowości Lasek będzie miał prawie 690 m długości. Różnica poziomów pomiędzy początkiem odcinka i węzłem Nowy Targ Południe, kończącym go będzie wynosiła 190 m.   

Na tę drogę Nowy Targ i Podhale czekało latami

Prace przygotowawcze dla odcinka DK47 Rdzawka Nowy Targ prowadzone były w latach 2008 – 2015. Aneks do programu inwestycyjnego dla tej drogi 26 czerwca 2017 r. podpisał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, umożliwiając tym samym jej realizację. W trakcie przetargu okazało się, że kwotę zapisaną w Programie Inwestycji trzeba zwiększyć i 29.08.2018r. minister podpisał dokument podwyższający o 90 mln zł budżet inwestycji, co umożliwiło wybór wykonawcy i podpisanie z nim umowy. 19 września 2018 r. odpisana została umowa na realizację dwujezdniowej drogi pomiędzy Rdzawką i Nowym Targiem w trybie „projektuj i buduj”, z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych „Intercor”Sp. z o.o. z Zawiercia. Koszt inwestycji wyniesie ponad 880 mln 100 tys. zł. Zadanie finansowane jest w całości ze środków budżetu państwa. Zakończenie budowy planowane jest po koniec 2023 r.

Piotr Starmach 09.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
włodek 10:19 10.11.2021

Dziękujemy rządowi Pis za tealizację

Zobacz również