Kamery live
prognoza pogody

Świat oczami osób w kryzysie. Teatr formą terapii

4 listopada 2021 16:36

Pierwsze wyjście “na zewnątrz” Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, działającego od półtora roku przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym, miało miejsce w sierpniu tego roku, dzięki zorganizowanemu w Parku Miejskim Piknikowi Profilaktycznemu. W najbliższy piątek 5 listopada czeka nas kolejne spotkanie z ŚCZP  – przygotowany przez Klub Samopomocy premierowy spektakl “Lokomotywa” będzie można obejrzeć w Ruczaju w ramach wydarzenia “Spotkajmy się w teatrze” . 

 

Świat oczami osób w kryzysie. Teatr formą terapii

Jak mówi Beata Bernatek – psycholożka w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego, działającym przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targ – wszelkie momenty, kiedy specjaliści centrum wychodzą do społeczeństwa są niezwykle skutecznym narzędziem edukacji w poszerzaniu wiedzy w zakresie psychopatologii. Odbywa się to podczas warsztatów profilaktycznych w szkołach i instytucjach, pikników profilaktycznych w powiecie nowotarskim, czy też podczas zajęć w Klubie Samopomocy „Pomost”, działającym przy ŚCZP w Nowym Targu. Przygotowany właśnie przez Klub Samopomocy, premierowy spektakl będzie można obejrzeć 5 listopada o godzinie 18:00 w restauracji Ruczaj na ul. Ludźmierskiej w Nowym Targu. Grupę aktorów biorących udział w spektaklu tworzy szóstka podopiecznych Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz dwuletni Wiktor.

-Osoba w kryzysie, chorująca, bardzo potrzebuje pomocy drugiego człowieka, jego długofalowej obecności, ale też przede wszystkim akceptacji i zrozumienia – podkreśla Beata Bernatek – Docieranie z wiedzą na temat kryzysów i zaburzeń psychicznych do szerokiego grona odbiorców następuje poprzez media społecznościowe, artykuły w gazetach czy filmy ukazujące możliwości uzyskania wsparcia w ŚCZP i Klubie Samopomocy „Pomost”. 

“Gdybyśmy mogli ujrzeć świat oczami osoby cierpiącej, postrzegalibyśmy ją inaczej”

Jak dodaje – wszystkie działania personelu centrum, praca Asystentów Zdrowienia oraz cel, jaki przyświecał twórcom i aktorom spektaklu, można ująć słowami Akiva Goldsmana, scenarzysty filmu „Piękny umysł”, który powiedział: „Oglądanie filmów o tematyce dotyczącej zdrowia psychicznego często przypomina chodzenie do zoo. Film może być wspaniały, lecz idziesz do kina niby z normalnym towarzyszem i razem patrzycie na osobę z chorobą psychiczną. Oglądasz chorobę z zewnątrz, co nie służy empatii i zrozumieniu. Gdybyśmy mogli ujrzeć świat oczami osoby cierpiącej, postrzegalibyśmy ją inaczej. Jeżeli choć jeden człowiek po wyjściu z kina zobaczy na rogu ulicy kogoś krzyczącego w próżnię i zwróci się do niego z większym, niż dotąd zrozumieniem, będzie to oznaczać, że zrobiliśmy dobrą robotę”.

Jak się okazuje, wszechobecny w naszej kulturze przekaz medialny, czy kino odgrywają ogromną rolę w poszerzaniu wiedzy o ludzkim doświadczeniu. Jako jedne z najbardziej wpływowych środków przekazu, mogą być skutecznym narzędziem edukacji zarówno osób w kryzysie i chorujących psychicznie, jak i ogółu społeczeństwa.

-Obrazy dodające otuchy, które budzą nadzieję na wyzdrowienie, pozwalają spojrzeć z nowej perspektywy na siebie i własne relacje – wyjaśnia Beata Bernatek. 

Czym jest Otwarty Dialog?

W SĆZP w Nowym Targu personel stara się, aby to, co pozytywnego w filmach, czy spektaklu, nie zostało tylko kinową fikcją, ale rzeczywistym zwycięstwem nad problemami. Ukazanie przeżyć Asystentów Zdrowienia, niejednokrotnie pomaga zrozumieć złożoność ludzkiej psychiki, co wzbudza empatię wobec osób z chorobą psychiczną.

-Otwarty Dialog to nie tylko metoda terapeutyczna, wykorzystująca zasoby tkwiące w rodzinie, sieci społecznej i kliencie, ale tez stanowisko, postawa i sposób bycia z drugim człowiekiem. U jego podstaw leży relacja z inną osobą i założenie, że “ludzie są równi, ale nie tacy sami”. Dialog jest tutaj praktyką relacyjną zarówno w odniesieniu do samego klienta, jak i do ucznia w szkole, członka lokalnej społeczności, czy każdej innej osoby, z którą mamy styczność w naszej codzienności. ODA daje tym samym szerokie możliwości w identyfikowaniu i rozpoznawaniu przyczyn problemów, z którymi do centrum zgłaszają się rodziny – mówi Beata Bernatek. 

Spektakl “Lokomotywa” odbędzie się 5 listopada 2021 o godzinie 18:00 w Restauracji Ruczaj przy ul. Ludźmierskiej 32 w Nowym Targu. Wstęp wolny. 

Piknik Profilaktyczny – początek dobrego dzieła

os 04.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również