Kamery live
prognoza pogody

Piknik Profilaktyczny – początek dobrego dzieła

Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. W Nowym Targu już się odbył, a w Rabce-Zdroju zaplanowany jest 12. września. Piknik Profilaktyczny to duże przedsięwzięcie i pierwsze wyjście na zewnątrz Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego, działającego od półtora roku, przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym.

Hasło tego plenerowego wydarzenia – „W dialogu z umysłem, ciałem, sercem i duchem” – tłumaczy wszystko. To rzecz organizowana po raz pierwszy, ale odtąd już cyklicznie, być może nawet 3 – 4 razy w roku, dla ludzi, którzy przeszli kryzys psychiczny, doświadczają go, borykają się z jego skutkami. Także dla tych, którzy w najbliższej rodzinie, w otoczeniu, w pracy, mają takie osoby. Bo któż z nas nie zetknął się z tym problemem…

W minioną niedzielę, niestety – deszczową, scenę w Parku Miejskim oskrzydliły namioty różnych spotkań. Idea niesienia pomocy człowiekowi w kryzysie skupiła bowiem kadrę przygotowaną do udzielania wsparcia w takich przypadkach – tych, którzy z niej korzystają i tych, którzy po przejściu trudnego doświadczenia kryzysu chcą towarzyszyć innym w powrocie do normalnego, a nawet lepszego funkcjonowania.

Ta wzajemność tworzy mocną sieć empatii i wsparcia. Wpisują się w to również idea samopomocy i metoda Otwartego Dialogu, który rozszerza się na miejsca zamieszkania oraz otoczenie osób objętych pomocą.

Jak można to realizować w praktyce – pokazuje codzienna praca Środowiskowego Centrum i jego mobilnych zespołów, pokazał również pierwszy Piknik Profilaktyczny. A była to prawdziwa pomocowa ekumenia – również ze względu na obecność duchownych katolickich i protestanckich. Swoje stoisko miały na Pikniku Podhalański Szpital i Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa. Odbywały się warsztaty plastyczne i teatralne – tak ważne, bo uczące, jak oswajać i odreagowywać emocje w różnych formach artystycznej ekspresji; jak zająć ręce i myśli tworzeniem czegoś ładnego i użytecznego. Poruszający był spektakl obmyślony i zainscenizowany przez Oliwię Korczak, w wykonaniu samych podopiecznych Centrum.  

Obecność policji i straży pożarnej uzasadniało zaangażowanie tych służb w profilaktykę wypadków, nieszczęśliwych zdarzeń i wszelkiego rodzaju uzależnień. Na scenie ucieszył wszystkich swoim występem wdzięczny i żywiołowy zespół regionalny „Honaj” z Dursztyna. Finał należał do młodych wokalistów z grupy prowadzonej przez Lilianę Mamczur. Dzieciaki miały swój własny namiot gier i zabaw oraz dmuchany zamek. Nie brakło i gorącego bufetu. Jedno ze stoisk oferowało literaturę terapeutyczną, książki pisane przez osoby z doświadczeniem kryzysu za sobą.

Te miłe i rozrywkowe elementy, regionalne akcenty, mogły przyciągać, jednak głównym nurtem plenerowego wydarzenia były spotkania i rozmowy – ze specjalistami z dziedziny psychiatrii, którzy nie tylko ordynują leki, ale i praktykują metodę Otwartego Dialogu. Organizatorkom udało się ściągnąć na Piknik Profilaktyczny osobowości tak niezwykłe, jak Mateusz Biernat – rzecznik polskiej psychiatrii, pedagog specjalny, trener i terapeuta w podejściu Otwartego Dialogu, związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i warszawskim Uniwersytetem Humanistycznospołecznym, pracująca z osobami w ciężkich sytuacjach siostra Agata z Tarnowa czy por. Karol Cierpica – którego życie podczas misji w Afganistanie uratował amerykański żołnierz, osłaniając go od tyłu podczas ataku terrorystów na bazę wojskową. Świadectwo przemiany ducha Karola Cierpicy – w osobnym materiale. 

          

Tak zwane „żywe historie” tworzyły się w indywidualnych w rozmowach z terapeutami, asystentami zdrowienia, duchownymi. Osobisty kontakt w plenerowych warunkach, bez rejestracji, umawiania i czekania, dla tych, którzy skorzystali z tej szansy, był mocnym przeżyciem. Może początkiem jakiejś zmiany.

Piknik, z zewnątrz patrząc podobny do wielu plenerowych imprez, był pierwszą i – miejmy nadzieję – nie ostatnią okazją bezpośredniego spotkania ludzi pełnych pasji, poświęcenia, wiedzy i dobrej woli z tymi, którzy, krzycząc lub milcząc, poproszą o pomoc w kryzysowych sytuacjach.

Specjaliści twierdzą, że zaburzenia psychiczne, zwłaszcza zaburzenia nerwicowe i zaburzenia osobowości są udziałem ok. 30 procent osób szukających pomocy medycznej. Coraz częściej dotykają one dzieci i młodzieży. Na schizofrenię cierpi jeden procent populacji. Z pomocy placówek psychiatrycznych korzysta około 4 procent ludności naszego kraju.

(asz)

https://www.youtube.com/watch?v=J7WZPio15Js

Anna Szopińska 31.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
ekran 10:48 01.09.2021

A pan psychiatra to co tam robił? pisał felieton?

Zobacz również