Kamery live
prognoza pogody

Tymczasowa stacja PKP w Zakopanem gotowa (zdjęcia)

23 czerwca 2022 18:15

Od 25 czerwca na kolejową zakopiankę wrócą pasażerskie pociągi. Turyści dojadą do Spyrkówki w okolicach ul. Chyców Potok, gdzie przygotowano tymczasowe perony.

Tymczasowa stacja PKP w Zakopanem gotowa (zdjęcia)

– Od 25 czerwca wznowione będą połączenia na kolejowej zakopiance. Turyści będą mogli przyjeżdżać bezpośrednio do stolicy Tatr. Jest to tymczasowe rozwiązanie, ale jest potrzebne, aby w sezonie największego zainteresowania mogli dojechać, a zarazem kontynuować prace na dotychczasowym dworcu, które już się rozpoczęły w marcu na docelowej stacji w Zakopanem – mówiła podczas konferencji prasowej Krystyna Obajtek-Zajdel, zastępca dyrektora regionu południowego PKP Linie Kolejowe SA.

Tymczasowe rozwiązanie dwuperonowej stacji przed centrum Zakopanego funkcjonować ma ok. rok, do czasu aż skończą się prace remontowe centrum komunikacyjnego. Nowy dworzec PKP ma mieć wygodniejsze perony, a także będą większe, aby przyjąć większe składy.

– Pracom podlega wymiana torów, rozjazdów i sieci trakcyjnych. Również perony. Będą cztery perony i sześć krawędzi. Stacja zostanie wydłużona. Najdłuższy peron będzie miał 443 metry, co pozwoli na przyjmowanie dłuższych składów pociągów. Wybudowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Będą one kontrolowane z nowej nastawni, którą wybudujemy przyszłościowo. Będzie w tym budynku możliwość sterowania linią od Zakopanego do Chabówki.
Niskie 30-cm perony będą podniesione na wysokość 76 cm nad główkę szyny. Przy budynku stacji aby to osiągnąć, musimy obniżyć torowisko o ok. 1 metr. To obniżenie spowoduje konieczność budowy murów oporowych wzdłuż ul. Smrekowej oraz Szymony – mówi o planowanych zmianach Piotr Jędrzejczyk, dyrektor projektu PKP Polskie Linie Kolejowe.

Cała inwestycja przebudowy linii kolejowej wraz z dworcami i peronami na trasie Kraków – Zakopane szacowana jest na 1 mld 300 mln zł netto.

Redakcja 23.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również