Kamery live
prognoza pogody

„To szansa na zupełnie nowe życie…” – o projekcie kompleksowej rehabilitacji rozmawiamy z Martą Mordarską, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON

20 grudnia 2021 11:26

To projekt skierowany do osób, które z powodu choroby lub wypadku utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. Dziś tematykę związaną z wdrażanym właśnie modelem kompleksowej rehabilitacji przybliżamy w rozmowie z Martą Mordarską, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON. 

„To szansa na zupełnie nowe życie...” - o projekcie kompleksowej rehabilitacji rozmawiamy z Martą Mordarską, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON

Pani Dyrektor, 24 listopada doszło do podpisania bardzo ważnego porozumienia, które daje szansę i nadzieję na powrót do normalności osobom, którym w pewnym sensie życie przewróciło się do góry nogami…

Ogromnie się cieszę, że doszło do podpisania bardzo ważnego porozumienia, drugiego takiego w całej Polsce. Przypomnę, że pierwsze zostało zawarte w województwie lubelskim. Teraz u nas, wraz z Józefem Gawronem, wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego, panią poseł Urszulą Rusecką, która jest przewodniczącą sejmowej Komisji Rodziny, 22 powiatowymi Urzędami Pracy, wojewódzkim Urzędem Pracy podpisaliśmy porozumienie, które będzie skutkowało przekazywaniem i pozyskiwaniem informacji do bardzo istotnego projektu. Projektu, który ma na celu przywrócenie osób z niepełnosprawnością do normalnego życia. Jest to powiedziane w dużym uproszczeniu. Będzie to szansa na powrót może nie do tych samych, ale do podobnych funkcji sprzed okoliczności, które doprowadziły te osoby do niepełnosprawności. To szansa na zupełnie nowe życie, w innej, nowej jakości.

Nie ukrywajmy: w przypadku osób niepełnosprawnych bardzo często potrzebne jest chociażby przekwalifikowanie zawodowe. Mimo, iż osoby niepełnosprawne w wielu przypadkach nie mogą kontynuować obranej ścieżki kariery to nadal mogą pozostać aktywne zawodowo?

Tak, projekt kompleksowej rehabilitacji zakłada działania, które są prowadzone w różnych aspektach. Jednym z nich jest część poświęcona aktywizacji zawodowej czyli również przekwalifikowaniu, czy znalezieniu takiej formuły i pomysłu na nowe życie zawodowe w tych konkretnych okolicznościach życiowych, w których dana osoba się znajduje.

Pani Dyrektor, weźmy tutaj przykład młodego mężczyzny, który prowadził aktywny tryb życia i nagle na skutek wypadku jego istnienie stanęło na pewnej granicy

Niestety jest wiele takich przypadków. Nierzadko takie osoby, nabywając swoją niepełnosprawność, zamykają się w czterech ścianach, nie wierzą w to, że można wziąć los w swoje ręce i spróbować zawalczyć o swoje dziś i jutro. Nasz projekt daje bardzo wyraźne odbicie i wielką szansę, z której wiele osób z Małopolski zechciało skorzystać, bo te działania prowadzone od kilku miesięcy przez Oddział i panią koordynator jednoznacznie wskazują na wysokie efekty. Każda informacja i każdy sposób dotarcia do osób, które bezpośrednio doświadczyły takiej sytuacji, do rodziny, do sąsiadów, sprawia, że mogą one znaleźć swoje miejsce w projekcie i dzięki temu zyskać nowe życie.

Dziękuję za rozmowę.

/mat. sponsorowany/

Zgłoś się do projektu i wróć do pracy! (mat. sponsorowany)

os 20.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również