Kamery live
prognoza pogody

Sylwester 2021. Czy branżę turystyczną czeka zamknięcie?

3 listopada 2021 19:30

Do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku  pozostały niecałe dwa miesiące. Przed pandemią COVID-19 był rekordowy, jeśli chodzi o ilość turystów. W zeszłym roku przyjazd turystów pod Tatry uniemożliwił jednak lockdown. Eksperci nie mają wątpliwości, że powtórzenie teraz takiego scenariusza będzie miało dla całej branży fatalne konsekwencje. O tym dlaczego branża turystyczna w górach drugi raz nie może sobie pozwolić na postój w Boże Narodzenie rozmawiamy z Wiktorem Wróblem, prezesem zarządu spółki Nosalowy Dwór w Zakopanem.

Sylwester 2021. Czy branżę turystyczną czeka zamknięcie?

Przemysław Bolechowski: Przed nami sezon zimowy, z którym Podhale wiąże ogromne nadzieje jeśli chodzi o normalność i dalsze odrabianie strat. Rozumiem, że cała branża hotelarska kładzie teraz szczególny nacisk na bezpieczeństwo sanitarne, które jest tutaj kluczowe.

Wiktor Wróbel: Tak, zdecydowanie. Staramy się odpowiadać na sygnały, które od dłuższego czasu docierają do nas albo w formie zaleceń, albo wprost w formie wiążących przepisów i po prostu się do nich dostosowywać. Wydaje się nam, że dyscyplina na poziomie społecznym – zarówno gości jak i hotelarzy – jest niezwykle ważna dla naszego dalszego funkcjonowania. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Zdrowia jakie słyszymy od wielu miesięcy, zakładamy, że jeżeli chodzi o osoby zaszczepione będziemy mogli już dalej działać swobodnie. Jest to taki fundament, który pozwala nam w ogóle myśleć o przetrwaniu i jakimkolwiek wykorzystaniu nadchodzącego sezonu zimowego. Procedury sanitarne mają więc również pozwolić na to, byśmy w jakimś stopniu mogli obsługiwać osoby niezaszczepione. Tutaj działamy na bardzo wielu płaszczyznach. Czasami są to rzeczy niewidoczne dla naszych gości, wiążące się przykładowo z procesami dostaw towarów, magazynowania, logistyki funkcjonowania powierzchni wspólnych bądź czyszczenia strefy basenu czy samych pokoi. Czasami są to rzeczy zwerbalizowane i pokazane na zewnątrz, takie jak np. procedura “Bezpiecznie w Nosalowym”, którą wdrożyliśmy zaraz na początku pandemii i na bieżąco ją aktualizujemy. Opisuje ona zarówno od strony pracownika jak i od strony gościa w jaki sposób troszczymy się o bezpieczeństwo i higienę w naszych hotelach.

Oczywistym jest zatem, że chodzi tutaj nie tylko o to, by sami goście przestrzegali reżimu, ale również aby to pracownicy zapewniali maksimum bezpieczeństwa sanitarnego

Wszelkie procedury w tym zakresie mamy już wypracowane i bardzo dobrze przetestowane. Z dumą i z satysfakcją mogę powiedzieć, że nasi pracownicy bezwzględnie i absolutnie stosują się do tych norm. Niestety bardzo często problem pojawia się na poziomie gościa, który czasami nie przyjmuje do wiadomości zagrożeń zdrowotnych wynikających z pandemii. Prowadzi to do niekomfortowych sytuacji, gdzie personel musi zwracać uwagę gościom. Natomiast nasi pracownicy robią to już automatycznie, starają się, aby ten sam standard zachowania, który ich obowiązuje, obowiązywał także gości. Pamiętajmy, że wirus nie wybiera, dlatego stosowanie się do reżimu sanitarnego to obowiązek zarówno gościa jak i pracownika. Trzeba podkreślić, że z uzyskanych dobrowolnie od naszych pracowników danych o szczepieniu wynika, że poziom wyszczepienia jest u nas zdecydowanie wyższy niż w społeczeństwie. Do końca września około 65 proc. pracowników było zaszczepionych lub deklarowało rychłe zaszczepienie się. Tylko niespełna 6 proc. sygnalizowało nam, że jest przeciwne szczepieniom – te osoby staramy się jeszcze przekonać do szczepień, także przez wzgląd na ich zdrowie i bezpieczeństwo. Pokazuje to dużą odpowiedzialność pracowników naszej firmy i przypuszczam, że bardzo podobne nastawienie obowiązuje w większości firm z branży hotelarskiej.

Rozumiem, że pracownicy mają świadomość, iż szczepiąc się zapewniają maksimum szans na to, że ten sezon będzie w miarę normalny

Tak, zdecydowanie. Ta świadomość wśród pracowników ewidentnie jest. Z racji wydarzeń ostatnich dwóch lat w ogóle nie przyjmujemy do wiadomości, że w tym sezonie nie będziemy mogli działać. Dla Zakopanego, dla Podhala, dla górali i hotelarzy ogólnie jest to niezwykle ważne. Pozwolę sobie powtórzyć, iż zgodnie z zapowiedziami płynącymi z Ministerstwa Zdrowia, których było bardzo wiele przez ostatnie miesiące, zakładamy, że wszelkie obostrzenia nie dotkną osób zaszczepionych. Zresztą po to właśnie wiele osób w ogóle się zaszczepiło. W tym samym celu szczepili się nasi pracownicy – czasami nawet wbrew wewnętrznym przekonaniom czy poglądom. Wykazali się oni tym samym dużą odpowiedzialnością i świadomością tego, jak ważna jest dla nas ciągłość działania. Podkreślam, że jesteśmy w stanie działać w tak bezpieczny sposób, by wszystkie niezaszczepione osoby albo chociaż jakąś ich część – w zależności od decyzji naszego rządu – również w hotelach przyjmować.

Zatem apelujemy do wszystkich tych, którzy przyjadą na Podhale, aby przy korzystaniu z usług hotelarskich byli odpowiedzialni i bez przypominania stosowali się do obowiązujących zasad.

Hotelarz nie jest policjantem, nie ma siły sprawczej w tym zakresie. Możemy jedynie prosić i apelować. Oczywiście reakcje gości są różne, ale trzeba tu zaznaczyć, że wielu z nich pamięta o tym, żeby dezynfekować ręce, nosić maseczki i zachowywać dystans społeczny. Ci, którym musimy o tym przypominać nie zawsze reagują źle. Głosem wszystkich hotelarzy, ale przede wszystkim hotelarzy zakopiańskich i społeczności Podhala, jest apel o odpowiedzialność. Nie możemy sobie pozwolić na kolejną zimę bez działalności. Miniona zima kosztowała nas wszystkich dużo zdrowia i doprowadziła do bardzo wielu ludzkich dramatów. Prosimy zatem o odpowiedzialność, o stosowanie się do wszelkich norm, które nas obowiązują. Liczymy jednocześnie na wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu, by pomóc nam prowadzić dalszą działalność w tych bardzo trudnych realiach.

Przemysław Bolechowski 03.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również