Kamery live
prognoza pogody

Stary Sącz też przeznacza środki BO na walkę ze smogiem

12 lipca 2019 10:21

Nie tylko Nowy Targ zdecydował się na przeznaczenie środków z budżetu obywatelskiego na walkę ze smogiem. Podobną decyzję podjęli niedawno starosądeccy radni, całkowicie rezygnując w tym roku z finansowania obywatelskich pomysłów na rzecz wymiany starych pieców. Nowotarska Rada Miasta w kwietniu przeznaczyła na ten cel pół miliona złotych – co stanowi połowę dotychczasowej puli środków budżetu obywatelskiego. Starczy to na dofinansowanie do wymiany 100 kopciuchów.

Stary Sącz też przeznacza środki BO na walkę ze smogiem

Przypomnijmy, że decyzja o zmniejszeniu puli środków nowotarskiego Budżetu Obywatelskiego z 1 mln do 500 tys. zł wywołała spore kontrowersje – zarówno wśród radnych, jak i mieszkańców miasta. Większościowy klub radnych Nasze Miasto zawnioskował podczas kwietniowej sesji, by pół miliona przeznaczyć na wymianę starych pieców, poprawka została wprowadzona do uchwały, a ta – została podjęta. 

Tymczasem Stary Sącz posunął się o krok dalej – samorządowcy całkowicie zrezygnowali w tym roku z Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak w Nowym Targu, także tutaj pieniądze – w przypadku Starego Sącza jest to 400 tys. zł – przeznaczono na walkę ze smogiem. Decyzja starosądeckich radnych związana była z opóźnieniem w przyjęciu regulaminu budżetu obywatelskiego, co było podyktowane wątpliwościami, jakie mieli w kwestii ochrony danych osobowych i RODO.

W tym roku z miejskiego budżetu przeznaczonych zostało już 400 tys. zł na wymianę pieców w nowotarskich gospodarstwach domowych – połowa z nich dotyczy dofinansowań do pieców gazowych, połowa – do wymienników ciepła w ramach przyłączeń do sieci MPEC. Jak mówi ekodoradca UM Sylwester Magiera, zainteresowanie mieszkańców dofinansowaniami do wymiany pieców jest ogromne.

Duże zmiany w Budżecie Obywatelskim

Dodatkowa pula 500 tys. złotych pozwoli w przyszłym roku wesprzeć dwa razy więcej gospodarstw domowych. Jest to istotne o tyle, że – zgodnie z tzw. “małopolską uchwałą antysmogową”, do końca 2022 roku konieczna jest wymiana wszystkich kopciuchów. Zakaz eksploatacji pozaklasowych kotłów na paliwa stałe zacznie obowiązywać w Małopolsce 1 stycznia 2023 roku.

/os

os 12.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również