Kamery live
prognoza pogody

Rządowe miliony dla MPEC-u. Do Nowego Targu trafi 22 mln zł?

Jeżeli wszystkie strony dojdą do porozumienia, NFOŚiGW w ciągu najbliższych tygodni przekaże 10 mln zł dotacji dla MPEC-u na rozwój i rozbudowę sieci. Dodatkowo nowotarskie przedsiębiorstwo może liczyć na kolejne 12 mln zł pożyczki. 

Rządowe miliony dla MPEC-u. Do Nowego Targu trafi 22 mln zł?

Nowy Targ w ciągu kilku najbliższych lat mają zasilić wody geotermalne. Ciepło popłynie z najgłębszego w Polsce odwiertu, który ma powstać w Szaflarach. Będzie on sięgał aż 7 km głębokości, a pozyskiwana woda ma osiągać temperaturę 120 stopni. Koszt budowy odwiertu wyniesie ponad 100 mln zł i ma być w całości sfinansowany przez NFOŚiGW. W ciągu najbliższych tygodni władze Szaflar ogłoszą przetarg na realizację inwestycji. Urzędnicy mają nadzieję jeszcze w tym roku wyłonić wykonawcę.

To odwiert badawczy. Jeśli parametry w ostatecznym rozrachunku okażą się dobre, to wówczas stanie się odwiertem eksploatacyjnym i ogrzeje on Nowy Targ, gdzie smog jest poważnym problemem – mówi wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Ciepło geotermalne trafi do mieszkańców Szaflar i Nowego Targu za pośrednictwem sieci ciepłowniczej MPEC, która jest w trakcie wielkiej modernizacji.

Wymieniliśmy ponad 5 km rur w ciągu dwóch lat, położyliśmy prawie 7 km nowych dzięki dotacjom NFOŚiGW. Obecnie jesteśmy w trakcie transformacji źródeł węglowych na źródła związane z gazem ziemnym, z którego będziemy produkowali ciepło i energię elektryczną – mówi Grzegorz Ratter, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Nowy Targ.

NFOŚ ma stać się mniejszościowym udziałowcem nowotarskiego MPEC-u

Do pełni szczęścia brakuje magistrali, która połączyłaby rekordowy odwiert z siecią ciepłowniczą. Do końca marca ma powstać projekt magistrali, jednocześnie mają zostać uzyskane wszystkie pozwolenia na jej budowę. W ciągu dwóch najbliższych lat mają rozpocząć się prace budowlane – tutaj samorządy Nowego Targu i Szaflar liczą na dużą pomoc finansową ze strony NFOŚiGW. Jednocześnie narodowy fundusz planuje wspomóc nowotarski MPEC.

 – Z Nowym Targiem wkrótce będziemy chcieli podpisać kolejne działania poprzez zwiększenie finansowania. MPEC Nowy Targ będzie bliżej współpracować z NFOŚiGW, planujemy wejście kapitałowe do tego przedsiębiorstwa. Wszystko wskazuje na to, że to ziści się już wkrótce – zapowiada Artur Michalski.

NFOŚiGW miałoby wesprzeć MPEC kwotą 22 mln zł, z czego 10 mln zł stanowiłaby dotacja, natomiast reszta – pożyczka. Pieniądze miałyby zostać przekierowane m.in. na rozwój i rozbudowę sieci, która już teraz cieszy się dużą popularnością. Tylko w Szaflarach ponad 700 właścicieli domów jednorodzinnych zadeklarowało się na przyłącz do powstającej sieci.

MPEC nie zwalnia z inwestycjami

 – Cieszymy się i dopingujemy spółki do tego, aby walczyły o środki zewnętrzne, w szczególności MPEC o rozbudowę sieci ciepłowniczej, bo to są kosztowne inwestycje. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mieszkańcy chętnie korzystają i dołączają się do tego ciepła. W ramach walki o lepsze, czyste powietrze jest to dobry kierunek – mówi nam burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha.

Szacuje się, że wody geotermalne ogrzeją Nowy Targ i Szaflary w 2024 r.

Piotr Starmach 03.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Jod 08:16 05.12.2021

Napiszcie które ulicy ominięcie i dlaczego

Zobacz również