Kamery live
prognoza pogody

Ruszyła linia Nowy Targ-Chochołów. Część kursów obejmie Marfianą Górę

Wyciszenie Włącz dźwięk

Z dniem 8 marca br. ruszyła nowa linia autobusowa Nowy Targ – Chochołów. Obejmuje ona sześć kursów dziennie, realizowanych od poniedziałku do piątku. Organizowane przez powiat połączenie przyczyni się nie tylko do lepszego skomunikowania miasta z południowo-zachodnia częścią Nowotarszczyzny, ale wpłynie również korzystnie na komunikację w samym Nowym Targu. Dzięki wnioskom składanym przez miejskie władze, trasa przejazdu czterech kursów będzie obejmowała os. Marfiana Góra i część os. Zadział. 

Uruchomienie przez powiat linii łączącej Nowy Targ z Czarnym Dunajcem i Chochołowem było możliwe dzięki dofinansowaniu z państwowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w ramach likwidacji wykluczenia transportowego. Całkowity koszt uruchomienia dwóch nowych linii na terenie powiatu nowotarskiego (druga z nich łączy Rabę Wyżną, Skawę i Jordanów) to 573,5 tys. zł, a wysokość dofinansowania – ponad 516 tys. zł.

Do tej pory nie było bezpośredniego połączenia Nowego Targu z Chochołowem. Mieszkańcy Koniówki, Podczerwonego, czy właśnie Chochołowa, by załatwić sprawę w mieście, musieli podróżować z przesiadką w Czarnym Dunajcu. Linia to dla nich duże udogodnienie. Z kolei nowotarżanom, mieszkańcom Ludźmierza, czy Rogoźnika takie połączenie ułatwi dojazd m.in. do basenów termalnych. 

Os. Marfiana Góra w Nowym Targu 

W przypadku Nowego Targu, uruchomienie linii jeszcze jeden, niezwykle ważny walor, jakim jest zapewnienie publicznego transportu dla mieszkańców Marfianej Góry – w szczególności w zakresie dowozu dzieci do szkoły, ale również połączenia z nowotarskim szpitalem i centrum miasta. To efekt wniosków składanych przez miasto na prośbę mieszkańców osiedla. W ubiegłym miesiącu Rada Miasta podjęła uchwałę o dofinansowaniu tych przewozów i udzieleniu dla powiatu dotacji celowej w kwocie 3,5 tys. zł. 

Linia Nowy Targ-Czarny Dunajec-Chochołów wystartowała w poniedziałek, 8 marca. Kosz przejazdu (bilet 100%) na trasie Chochołów Termy – dworzec autobusowy w Nowym Targu wyniesie 6,50 zł. Z dworca na Marfianą Górę (pętla) dostaniemy się za 5 zł. Jest możliwość wykupu biletu miesięcznego, są też dostępne różne bilety ulgowe. 

Więcej na ten temat – w “Przeglądzie Tygodniowym”. 

os 08.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
J . Czubernat 14:34 09.03.2021

Chciałam się dowiedzieć czy linia nr. 12 kiedyś powróci

Zobacz również