Rozpoczął się remont dworca kolejowego (galeria zdjęć)
Właśnie rozpoczęła się jedna z największych i najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat – generalny remont zabytkowego, mocno zrujnowanego budynku dworca PKP w Nowym Targu. Wykonawcą robót jest Firma Budowlana Sikora z Nowego Targu. Obiekt już w ciągu najbliższego roku powróci do dawnej świetności i stanie się na nowo wizytówką miasta. Inwestycja jest realizowana z dużym, 85% unijnym dofinansowaniem, które burmistrzowi udało się wywalczyć końcem zeszłego roku, poprzez odwołanie się od pierwszej, negatywnej decyzji.

Teren głównego budynku został ogrodzony, a prace rozpoczęte. Całkowity koszt robót wyniesie ponad 3 mln 640 tys. złotych, z czego 85% będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Czas zakończenia prac określony w umowie to 1 października 2019. Wraz z odrestaurowaną już wieżą wodną, oddanym do użytku placem postojowym, nowymi ścieżkami rowerowymi i zaplanowaną modernizacją drogi dojazdowej, inwestycja ta wpisuje się w plan rewitalizacji tego miejsca i przywrócenia rangi dla transportu kolejowego jako istotnego środka komunikacji, który ma odciążyć podhalańskie drogi.
-Już teraz, po uruchomieniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej, ta forma podróżowania cieszy się dużym powodzeniem. Mam nadzieję, że odnowiony dworzec, z poczekalnią i całym zapleczem niezbędnym do obsługi podróżnych, jeszcze bardziej będzie do tego zachęcał – mówił podczas podpisania umowy z wykonawcą burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha.
Wzdłuż drogi dojazdowej od ul. Ludźmierskiej, która zostanie zmodernizowana w ramach tego samego dofinansowania, powstaną 32 dodatkowe miejsca parkingowe. Ogromna popularność Podhalańskiej Kolei Regionalnej sprawiła bowiem, że jest na nie w tym rejonie zwiększone zapotrzebowanie. Pod budynek dworca chcą wrócić taksówkarze, wkrótce będzie jeździł tam też autobus MZK.
Termin zakończenia prac zbiegnie się z finalizacją budowy hotelu Ibis, który stanie vis a vis stacji kolejowej. Jednocześnie, PKP PLK podpisały już umowę na wykonanie modernizacji infrastruktury kolejowej, czyli: peronów, kładki nad torami, oświetlenia oraz przejazdu kolejowego na ul. Ludźmierskiej. Aktualnie trwają prace projektowe.
Kolorystycznie i stylistycznie, budynek dworca zbliżony będzie do świeżo odrestaurowanej wieży wodnej, która już dziś jest imponującym zwiastunem zmian, jakie wkrótce czekają właśnie główny budynek stacji kolejowej.
Przypomnijmy, że pełna nazwa dofinansowanego ze środków unijnych projektu, w ramach którego odrestaurowany zostanie historyczny budynek dworca, brzmi: „Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu”.
/os
Komentarze