Kamery live
prognoza pogody

Rozpoczął się remont dworca kolejowego (galeria zdjęć)

22 września 2018 19:18

Właśnie rozpoczęła się jedna z największych i najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat – generalny remont zabytkowego, mocno zrujnowanego budynku dworca PKP w Nowym Targu. Wykonawcą robót jest Firma Budowlana Sikora z Nowego Targu. Obiekt już w ciągu najbliższego roku powróci do dawnej świetności i stanie się na nowo wizytówką miasta. Inwestycja jest realizowana z dużym, 85% unijnym dofinansowaniem, które burmistrzowi udało się wywalczyć końcem zeszłego roku, poprzez odwołanie się od pierwszej, negatywnej decyzji.

Rozpoczął się remont dworca kolejowego (galeria zdjęć)

Teren głównego budynku został ogrodzony, a prace rozpoczęte. Całkowity koszt robót wyniesie ponad 3 mln 640 tys. złotych, z czego 85% będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Czas zakończenia prac określony w umowie to 1 października 2019. Wraz z odrestaurowaną już wieżą wodną, oddanym do użytku placem postojowym, nowymi ścieżkami rowerowymi i zaplanowaną modernizacją drogi dojazdowej, inwestycja ta wpisuje się w plan rewitalizacji tego miejsca i przywrócenia rangi dla transportu kolejowego jako istotnego środka komunikacji, który ma odciążyć podhalańskie drogi. 

Historyczna umowa na remont dworca PKP – podpisana

-Już teraz, po uruchomieniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej, ta forma podróżowania cieszy się dużym powodzeniemMam nadzieję, że odnowiony dworzec, z poczekalnią i całym zapleczem niezbędnym do obsługi podróżnych, jeszcze bardziej będzie do tego zachęcał – mówił podczas podpisania umowy z wykonawcą burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha.

Wzdłuż drogi dojazdowej od ul. Ludźmierskiej, która zostanie zmodernizowana w ramach tego samego dofinansowania, powstaną 32 dodatkowe miejsca parkingowe. Ogromna popularność Podhalańskiej Kolei Regionalnej sprawiła bowiem, że jest na nie w tym rejonie zwiększone zapotrzebowanie. Pod budynek dworca chcą wrócić taksówkarze, wkrótce będzie jeździł tam też autobus MZK.

Piknik Kolejowy – w stylu retro

Termin zakończenia prac zbiegnie się z finalizacją budowy hotelu Ibis, który stanie vis a vis stacji kolejowej. Jednocześnie, PKP PLK podpisały już umowę na wykonanie modernizacji infrastruktury kolejowej, czyli: peronów, kładki nad torami, oświetlenia oraz przejazdu kolejowego na ul. Ludźmierskiej. Aktualnie trwają prace projektowe.

Kolorystycznie i stylistycznie, budynek dworca zbliżony będzie do świeżo odrestaurowanej wieży wodnej, która już dziś jest imponującym zwiastunem zmian, jakie wkrótce czekają właśnie główny budynek stacji kolejowej. 

Przy dworcu PKP – rośnie Ibis z basenem

Przypomnijmy, że pełna nazwa dofinansowanego ze środków unijnych projektu, w ramach którego odrestaurowany zostanie historyczny budynek dworca, brzmi: „Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu”. 

/os

os 22.09.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również