Kamery live
prognoza pogody

Rancho LOT na wokandzie

22 marca 2024 19:06

NOWY TARG. Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu odbyła się pierwsza rozprawa z oskarżenia publicznego przeciwko właścicielowi ośrodka Rancho LOT na skarpie Białego Dunajca. Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Rejonowa skierowała do Sądu w październiku ubr. Oskarżycielem posiłkowym jest Miasto Nowy Targ.

Rancho LOT na wokandzie

Podczas tej rozprawy prokurator odczytał akt oskarżenia, przesłuchany został też właściciel Rancha LOT, Mirosław W., który nie przyznaje się do winy. Miasto reprezentował radca prawny. Służby ochrony środowiska – zbierające materiał dowodowy – będą przesłuchiwane podczas kolejnych rozpraw.

Przypomnijmy, że Prokuratura zarzuca właścicielowi ośrodka przestępstwo z art. 182 par. 1 i 3 Kodeksu Karnego.

Taka kwalifikacja prawna obejmuje czyny związane z zanieczyszczeniem wody i ziemi przez odprowadzenie ścieków bytowych i wysokoobciążonych ścieków zawierających substancje ropopochodne bezpośrednio do gruntu, w ilościach takich, że mogło to zagrozić życiu i zdrowiu człowieka oraz spowodować istotne obniżenie jakości wody i powierzchni ziemi, a także doprowadzić do powstania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Postępowanie prokuratorskie zostało podjęte i było prowadzone od wiosny 2022 roku, z wniosku Burmistrza Nowego Targu. Zgromadzenie materiału dowodowego i wyników badań laboratoryjnych to efekt determinacji miejskich służb oraz pracowników Wód Polskich. Przez kilka lat wykonały one wiele interwencji – również na skutek zgłoszeń mieszkańców – związanych z działalnością prowadzoną na wysokiej skarpie Białego Dunajca w sąsiedztwie lotniska i rezerwatu Bór na Czerwonem.

W tej chwili teren Rancha LOT – włącznie z należącą do niego częścią skarpy – jest ogrodzony.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 22.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również