Kamery live
prognoza pogody

Postępy przy przebudowie Domu Podhalańskiego. “Kluczowa instytucja dla rozwoju Podhala”

4 września 2022 15:22

W piątek, 2 września marszałek Małopolski Witold Kozłowski wizytował trwający remont Domu Podhalańskiego w Ludźmierzu. Po przebudowie powstanie tu Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, który będzie działał jako jednostka Małopolskiego Centrum Kultury “SOKÓŁ” w Nowym Sączu.

Postępy przy przebudowie Domu Podhalańskiego.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 32,5 mln złotych, z czego 7,5 mln złotych pochodzi z budżetu województwa, a 25 mln złotych to środki unijne. Projekt ukierunkowano w głównej mierze na zachowanie rodzimej twórczości podhalańskiej, szczególnie w takich dziedzinach jak piśmiennictwo ludowe, gawędziarstwo, muzyka, strój, obrzędy i zwyczaje. Planuje się stworzenie pracowni: etnograficznej, etnomuzykologicznej, etnochoreograficznej, języka, sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, edukacji regionalnej z powierzchnią biurową i salą wielofunkcyjną, specjalistycznej do digitalizacji archiwalnych zbiorów fonograficznych i piśmienniczych, wideo, fotograficznej oraz studio nagrań.

-Dla nas, remont i modernizacja tego obiektu jest absolutnie kluczową rzeczą, szczególnie w kontekście współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Małopolskiego a Związkiem Podhalan. To silna współpraca, w której wzajemne zaufanie odgrywa ważną rolę. Serce rośnie, jak widzę postęp tych prac. Cieszę się, że mogłem dziś zobaczyć – przekonać się na własne oczy, że instytucja kluczowa dla rozwoju Podhala i Małopolski rośnie we właściwym tempie, że pracę postępują i mam nadzieję, że w połowie przyszłego roku ponownie się tu spotkamy, aby świętować otwarcie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu – mówi marszałek Witold Kozłowski.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

zdjęcia z powietrza: Paweł Kos

Drugie skrzydło nowosądeckiego „Sokoła” – Dom Podhalański w nowej postaci na koniec przyszłego roku

os 04.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również