PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Ponownie ruszyły zajęcia dla seniorów. Oferta jest szeroka

16 lipca 2020 19:37
Wyciszenie Włącz dźwięk

Po przerwie spowodowanej pandemią, na miejską pływalnię wróciły od lipca zajęcia dla seniorów. Wśród aktywności – aqua aerobik, fitness i rehabilitacja. A to jedynie część oferty, z jakiej w Nowym Targu mogą skorzystać seniorzy. Ośrodek Pomocy Społecznej z powodzeniem kontynuuje duży projekt Nowotarski Senior, z nową inicjatywą wyszła kawiarnia Bistro Toscana, proponując Wtorki dla Seniorów z karaoke i dansingiem. 

Zajęcia, które z początkiem lipca reaktywowano na pływalni, organizowane są  przez kilka podmiotów w ramach różnych projektów. Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na aqua aerobik we wtorki od godziny 9-9.45, Rada Seniorów – w czwartki o 19.15-20.00. To zadanie realizowane jest w ramach miejskiego Budżetu Obywatelskiego i prawdopodobnie od września zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu.

Swoją ofertę w ramach II edycji projektu Nowotarski Senior wznowił też Ośrodek Pomocy Społecznej. To zajęcia fitness i ćwiczenia z rehabilitantem, które dotychczas odbywały się wyłącznie w wersji online, realizowanej przez Nowotarską Telewizję Kablową. Jak podaje dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Agnieszka Zmarzlińska, ich odbiór jest bardzo pozytywny – seniorzy dzwonią, dziękują, potwierdzają, że ćwiczą, spotykając się czasem w wąskim gronie.

Choć program ćwiczeń online nadal jest kontynuowany (cykl “Godziny dla seniora”), niezależnie od  tego ruszyły zajęcia w standardowej formie. Fitness dla seniorów odbywa się w sali gimnastycznej na piętrze budynku pływalni we wtorki o godzinie 10.15, a grupowe zajęcia z rehabilitantem – we wtorki o 9:00, również w tym samym miejscu.

Od lipca w Bistro Toscana na płycie rynku organizowane są  Wtorki dla Seniorów, Dotychczas odbyło się już karaoke i dansing. Senioralne wieczorki odbywają się co tydzień we wtorek od godziny 19.00.  

Oferta bezpłatnych zajęć przygotowana przez OPS w ramach II edycji projektu Nowotarski Senior jest znacznie szersza. Warunek uczestnictwa – to ukończony 60. rok życia i meldunek w Nowym Targu. Poniżej zestawienie wszystkich proponowanych zajęć, aktywności, spotkań, czy usług:

spotkania z kosmetologiem – drugi i czwarty wtorek miesiąca – w godz. 11:00 – 14:00 – warsztaty teoretyczno – praktyczne – miejsce: Klub Seniora, al. Tysiąclecia 42

poradnictwo prawne – pierwszy i trzeci wtorek miesiąca – w godz. 10:00 – 13:00 – miejsce: Klub Seniora, al. Tysiąclecia 42

zajęcia grupowe z rehabilitantem – wtorki – godz. 9:00 – miejsce: sala gimnastyczna – basen miejski w Nowym Targu – dostępne również online w ramach „Godzin dla seniora”

zajęcia fitness – wtorki – godz. 10:15 –- miejsce: sala gimnastyczna – basen miejski w Nowym Targu – dostępne również online w ramach „Godzin dla seniora”,

spotkania z psychologiem – 20 lipca, 10 sierpnia, 24 sierpnia, 7 września, 21 września, 28 września – w godzinach 11:00 – 14:00 – miejsce: Klub Seniora, al. Tysiąclecia 42

zajęcia Nordic Walking – środy – godz. 8:30 – miejsce zbiórki obok Klub Seniora, al. Tysiąclecia 42

warsztaty „Naturalna pielęgnacja i aromaterapia“– 14 sierpnia – miejsce: sala gimnastyczna – basen miejski w Nowym Targu – zapisy telefonicznie lub osobiście w biurze projektu – uwaga tylko 20 miejsc

kurs komputerowy – termin lipiec – wrzesień – zapisy telefonicznie lub osobiście w biurze projektu – uwaga tylko 10 miejsc

kurs języka angielskiego – kurs od sierpnia – zapisy telefonicznie lub osobiście w biurze projektu – uwaga tylko 10 miejsc

kurs obsługi smartfonu i tabletu – wrzesień – październik – zapisy telefonicznie lub osobiście w biurze projektu – uwaga tylko 10 miejsc

kurs tańca – dostępny online w ramach „Godzin dla seniora”

usługi złotej rączki pomoc przy drobnych naprawach domowych: elektrycznych, hydraulicznych, ślusarskich, stolarskich i nie wiesz gdzie szukać pomocy. Z usług „Złotej Raczki” mogą bezpłatnie skorzystać mieszkańcy Gminy Miasto Nowy Targ: którzy ukończyli 60 rok życia, w szczególności osoby samotne, przewlekle chore i/lub niepełnosprawne; których dochód nie przekracza 300% kryterium dochodowego ustawy o pomocy społecznej, tj.: w przypadku osoby samotnie gospodarującej – 2103,00 zł; w przypadku osoby w rodzinie – 1584,00 zł na osobę w rodzinie.

Powyższe zajęcia odbywają się w ramach projektu socjalnego „Nowotarski Senior- II edycja”, który jest dofinansowany ze środków pochodzących z budżetu Wojewody Małopolskiego oraz ze środków własnych gminy.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu: www.ops.nowytarg.pl lub w biurze projektu: Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu, ul. Kościuszki 8, tel. 18 261 17 00, 18 266 96 55 – kontakt telefoniczny lub osobisty. OPS serdecznie zaprasza wszystkich seniorów do udziału, zapewniając, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Należy zaznaczyć, że mimo dołożenia wszelkiej staranności przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu, może dojść do zakażenia wirusem SARS-CoV-2, pomimo prowadzenia zajęć z wymaganym powszechnie obowiązującym prawem – reżimem sanitarnym, gdyż część przypadków przebiega całkowicie bezobjawowo.

A tak co wtorek MEGA SENIORZY bawiąsię na NOWOTARSKIM RYNKU 🙂

Opublikowany przez Senior w Nowym Targu NRS Środa, 15 lipca 2020

Dla osób zaangażowanych w organizację zajęć dla seniorów niezwykle istotne jest, by aktywizować, zachęcić i pomóc tym, którzy są wykluczeni, osamotnieni, zamknięci w czterech ścianach. Istotnym celem do osiągnięcia jest również lepsza współpraca  różnych stowarzyszeń i  środowisk seniorów, których w Nowym Targu co prawda nie brakuje, jednak działają w pewnym rozproszeniu. Jedną z  wirtualnych prób integracji jest profil na Fb Senior w Nowym Targu. 

zdjęcia dzięki uprzejmości Katarzyny Wójcik

os 16.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również