Kamery live
prognoza pogody

PKP PLK planuje zmodernizować tylko jeden z peronów na nowotarskiej stacji

Trwa pierwsza od kilkudziesięciu lat rewitalizacja linii kolejowej Chabówka – Nowy Targ – Zakopane. Inwestycja realizowana na zlecenie PKP PLK ma bardzo szeroki zakres – obejmuje wymianę wszystkich torów, modernizację stacji kolejowych, przystanków i peronów, m.in. w Nowym Targu. Jak się jednak okazuje, podpisana umowa przewiduje modernizację jedynie drugiego z peronów na nowotarskiej stacji.  Jeśli chodzi o pierwszy, leżący bliżej budynku stacji, dopiero “analizowana jest możliwość ewentualnej modernizacji”. -Stanowczo sprzeciwiamy się takiemu prowadzeniu inwestycji, gdyż  oznaczałoby to niesprawiedliwe rozdzielanie środków publicznych oraz marginalizację mniejszych ośrodków, a także po prostu budowlany absurd – mówi Karol Walczak z Forum Inicjatyw Miejskich Nowy Targ.

PKP PLK planuje zmodernizować tylko jeden z peronów na nowotarskiej stacji

O podanie bliższych szczegółów dotyczących całej inwestycji zawnioskował w oficjalnym piśmie Karol Walczak z Forum Inicjatyw Miejskich Nowy Targ. W odpowiedzi znajdujemy potwierdzenie faktu, że w ramach realizowanej inwestycji, w Chabówce ma zostać zbudowana łącznica, że umowa obejmuje budowę właśnie w tej miejscowości nowego przystanku kolejowego oraz że rozważana jest możliwość budowy dodatkowych przystanków w Bańskiej Niżnej i Poroninie, na co wpływ mają postulaty lokalnych władz samorządowych. W piśmie znajduje się też  zaskakująca informacja dotycząca modernizacji peronów na dworcu kolejowym w Nowym Targu. 

-Problem w tym, że planowane jest odnowienie tylko połowy stacji, czyli jednego peronu – mówił Karol Walczak  Drugi peron, ten od strony ulicy, z którego odjeżdża tak popularna Podhalańska Kolej Regionalna, ma pozostać w obecnym, czyli katastrofalnym stanie.  Na oficjalne zapytanie  otrzymaliśmy odpowiedź, iż PKP PLK dopiero zastanawiają się czy aby podhalańskim pasażerom potrzebne jest odnowienie obu peronów.   

fot. Forum Inicjatyw Miejskich Nowy Targ

W piśmie napisano dokładnie, że: “obecnie analizowana jest możliwość ewentualnej modernizacji peronu nr 1”.

-Stanowczo sprzeciwiamy się takiemu prowadzeniu inwestycji, gdyż  oznaczałoby to niesprawiedliwe rozdzielanie środków publicznych oraz marginalizację mniejszych ośrodków, a także po prostu budowlany absurd – mówi Karol Walczak – Apelujemy do PKP PLK, aby ten pierwszy od kilkudziesięciu lat remont przeprowadzono porządnie i całościowo. Tym bardziej, że środków na ten cel – a jest to 406 mln zł, wcale nie brakuje. Władzom kolejowej spółki podpowiadamy więc: pasażerowie w Nowym Targu nie różnią się od pasażerów w Krakowie, Bochni czy w setkach innych miast i nie przepadają za zdewastowanymi, przestarzałymi peronami. 

-Upominaliśmy się i będziemy upominać się jeszcze mocniej o to, żeby ten pierwszy peron też wyremontowali – zapewnia burmistrz Nowego Targu Grzegorz WatychaDostałem zapewnienie od dyrektora inwestycyjnego, że będzie miał na uwadze to, aby nie z tego projektu unijnego, ale z własnych środków PKP zrobić remont tego peronu, bo rzeczywiście w tej dokumentacji go zupełnie pominęli. 

Dostosowanie peronów do obecnych przepisów wiąże się nie tylko z modernizacją nawierzchni, ale też z ich podniesieniem i przebudową. Obecnie funkcjonujące przejście naziemne między peronami będzie zlikwidowane. W zakres inwestycji, jakie będą  realizowane w ramach tego projektu w Nowym Targu na pewno wchodzi modernizacja drugiego z peronów oraz kładki, która teraz ma być wyposażona w nowoczesne windy, jak również budowa rogatek na Grelu i usprawnienie przejazdu kolejowego na ul.  Ludźmierskiej.

-Próbowaliśmy też podsunąć pomysł przebudowy kładki, bo dostęp do niej teraz nie jest dobry, tam jest ciasno. Sugerowaliśmy, aby PKP wsadziło w plany to, by tę kładkę przerzucić dalej, w stronę Ceramicznej i zorganizować parkingi z tamtej strony, żeby to wszystko było bardziej funkcjonalne – zdradza burmistrz Watycha. 

Niezależnie od inwestycji PKP PLK już od jesieni ubiegłego roku trwa realizowana przez miasto inwestycja przebudowy historycznego budynku dworca. Zadanie dofinansowane jest ze środków unijnych. W ramach innych projektów, miasto zmodernizowało też bliskie otoczenie dworca – zabytkową wieżę wodną z przylegającym do niej placem, czy infrastrukturę drogową – z nowym parkingiem, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, zatoką postojową dla autobusu MZK, czy zaplanowaną na ten rok modernizacją drogi dojazdowej. 

/os

Trwa przebudowa dworca PKP w Nowym Targu (zdjęcia)

Trwa remont torów do Zakopanego

os 06.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Też z miasta 00:37 07.05.2019

Parkingi koło dworca okupują kierowcy sąsiednich podmiotów gospodarczych.dalej chcemy byc zaściankiem w randze powiatu.? Jeden peron to jakis absurd.ktos przeglądał projekt PKP?czy radosc z remontu przytłumiła obowiązek?

Zobacz również