Kamery live
prognoza pogody

“Piątka dla zwierząt” a schronisko w Nowym Targu

Wyciszenie Włącz dźwięk

O nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt było głośno w całym kraju. I choć jej główne zapisy dotyczą zakazu hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, czy ograniczeń uboju rytualnego, w cieniu ważyły się także losy prywatnych schronisk dla bezdomnych czworonogów – taki jak nowotarskie schronisko na Kokoszkowie. 

Nowotarskie schronisko dla bezdomnych zwierząt na Kokoszkowie funkcjonuje od 1992 roku. Powstało dzięki wsparciu finansowemu ówczesnych władz. Może dać schronienie dla ponad 300 psów. Korzysta z niego nie tylko miasto Nowy Targ, ale wiele innych, czasem odległych gmin, jak Zakliczyn, czy Wiśniowa, wcześniej – nawet Brzesko. Jako schronisko prowadzone przez osoby prywatne – Celinę i Kazimierza Pawluśkiewiczów – w świetle zaproponowanych wstępnie przepisów, po roku od ich wejścia w życie, musiałoby zostać zlikwidowane, a opiekę nad bezdomnymi zwierzętami musiałyby przejąć poszczególne gminy, bądź organizacja społeczna zajmująca się ochroną zwierząt i niedziałająca dla zysku. 

Kazimierz Pawluśkiewicz, właściciel schroniska na Kokoszkowie mówi wprost: “Zostaliśmy potraktowani tak, jak te psy, które przygarniamy”.

-Przywiązanie, ciągłość pracy…Jak ktoś wywozi psa do lasu, nic mu nie zapewniając – to jest szok dla nas. Życie i tak będzie toczyło się dalej, my się musimy dostosować, podporządkować, i tak samo gminy. Nie mamy nic do powiedzenia w tej sytuacji – mówi Kazimierz Pawluśkiewicz. 

-To będzie olbrzymi problem na Podhalu, ale i w całym kraju – stwierdza Dariusz Jabcoń, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM – Ta ustawa, jej projekt, narzuca obowiązki takie, że to samorządy będą musiały zorganizować sobie jednostki pomocy, czy organizacyjne albo wejść w kooperację z innymi samorządami i tworzyć porozumienie, celem wybudowania schronisk tzw. samorządowych. Myśmy w latach 2017-2019 występowaliśmy do samorządów  ościennych, niemniej jednak wyraźnie, jasno odpowiedziały, że nie mają przede wszystkim miejsca, pieniędzy i tak naprawdę wszystko będzie zależało, jaka będzie wartość, czy chcą w ogóle przystąpić do budowy takiego schroniska. Na terenie miasta Nowy Targ w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie mamy jakichś nowych obszarów, jedyne miejsce to jest właśnie to istniejące schronisko na ul. Kokoszków. 

Na chwilę obecną projekt nowelizacji ustawy – po wprowadzeniu przez senat poprawek – spadł z obrad sejmu. Prędzej, czy później z pewnością powróci, szczególnie, że wiele jego zapisów cieszyło się ogromnym poparciem społecznym i zaangażowaniem polityków.

My nieustannie zachęcamy do adopcji psów z nowotarskiego schroniska. Na Facebooku schroniska znajdują się filmy, zdjęcia, informacje, a w  komentarzach – dziesiątki fotografii i ciepłych słów od właścicieli psów, które już znalazły swój dom.

-Jeśli chcemy zmniejszyć bezdomność psów, ale też nie mieć problemu z odbiorem swojego psa ze schroniska, zachęcam do oznaczenia psa poprzez wpisanie na pasku swojego numeru telefonu. To jest w tym momencie najlepsze oznaczenie – informuje pan Kazimierz dodając, że chipowanie sprawdzi się, ale dopiero wówczas, gdy będzie obowiązek powiązany z rejestrem państwowym. 

Pieski ze schroniska czekają na adopcję i nowy dom

fot. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu/Facebook

os 26.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Igu 21:36 23.02.2021

Tam w tym filmiku jest mój pies! I na zdjęciu :D Jest celebrytą!

NowyTarg24.tv 21:54 23.02.2021

super! udało mu się ;) Mamy nadzieję, że po emisji zachęciliśmy kogoś do adopcji.

Zobacz również