Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Od dziś – nową „zakopianką”. Tak to wygląda – od węzła Klikuszowa po „Castoramę”

30 sierpnia 2024 05:29

RDZAWKA – NOWY TARG. Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzy dla kierowców nową, dwujezdniową drogę krajową nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu, równocześnie zamykając możliwość przejazdu do Krakowa dotychczasowym przebiegiem tej trasy, prowadzącym m.in. przez Klikuszową. Będzie to „puszczenie ruchu po placu budowy”. Inwestycja finansowana z budżetu państwa kosztowała prawie miliard zł. wykonawcą jest firma „Intercor” z Zawiercia. Oficjalne otwarcie ostatniego odcinka nowej szosy pod Tatry planowane jest na 9 października.

 

Od dziś – nową „zakopianką”. Tak to wygląda – od węzła Klikuszowa po „Castoramę”

Na wysokości „Castoramy” jedna część rozwidlenia (wyprowadzonego w kierunku wschodnim) urywa się na stromej skarpie i jest zaślepiona betonowymi blokami. To przewidywany zjazd na przyszłą, południowo-wschodnią obwodnicę Nowego Targu.

Kierowcy jadący od strony Tatr i Pienin na nową trasę będą mogli wjechać na dwóch węzłach – Nowy Targ Zachód (skrzyżowanie z ul. Ludźmierską, DW957) i Nowy Targ Południe (skrzyżowanie z ul. Krakowską). 

W chwili puszczenia ruchu nową dwunitką nie będzie bowiem jeszcze gotowy węzeł Klikuszowa, który połączy obie zakopianki – starą i nową – informuje inwestor. Dotychczasowa DK47 biegnie ok. 2 m nad nowym rondem zbudowanym na węźle Klikuszowa. Żeby połączyć obie drogi, stara zakopianka musi zostać przebudowana. To jeden z ostatnich etapów prac na tej budowie. Jego wykonanie zostawiliśmy na koniec, bo prowadzenie prac w tym miejscu przed przełożeniem ruchu na nową trasę wiązałoby się z ogromnymi korkami na starej zakopiance. 

Przypomnijmy:

To nie jest jeszcze koniec inwestycji 

Nowa trasa z Rdzawki do Nowego Targu jest niemal w całości poprowadzona nowym śladem, na zachód od starej zakopianki. Trasa ma 16,1 km, dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a docelowo będzie połączona z innymi drogami poprzez cztery węzły – Obidowa, Klikuszowa oraz wspomniane wcześniej Nowy Targ Południe i Zachód. 

Patrz na znaki! 

Po oddaniu nowej trasy nie będzie możliwości przejazdu przez starą zakopiankę w dwóch miejscach – w okolicy budowanego węzła Klikuszowa i w Rdzawce. Wyjazd z Lasku i Klikuszowej do Rabki-Zdroju i Nowego Targu będzie możliwy przez węzeł Obidowa oraz przez drogę lokalną łączącą Klikuszową i Sieniawę. 

Nowa trasa będzie początkowo otwarta na zasadzie przejezdności, gdyż cała inwestycja nie jest jeszcze zakończona. Dlatego na trasie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h. 

Dwa pasy w każdym kierunku 

Odcinek zakopianki między Rdzawką a Nowym Targiem został zbudowany w nowym śladzie, na zachód od dzisiejszej drogi krajowej nr 47. Trasa pozwoli na ominięcie dwóch miejscowości – Klikuszowej i Nowego Targu – gdzie często tworzą się korki, szczególnie uciążliwe w sezonie turystycznym. Dzięki temu odcinkowi cała droga między stolicami Małopolski i Podhala będzie dwujezdniowa i dwupasmowa. 

Wbrew powtarzanym gdzieniegdzie opiniom, droga między Rdzawką a Nowym Targiem nie będzie drogą ekspresową. Ten odcinek nowej zakopianki od drogi klasy S odróżnia kilka elementów:  

  • niższa dopuszczalna maksymalna prędkość (w zależności od odcinka, najwyższa to 100 km/h)  
  • ostrzejsze niż na drogach ekspresowych zakręty  
  • bardziej strome zjazdy i podjazdy  
  • mniejsze ograniczenia w odległości pomiędzy węzłami (na drogach ekspresowych w miastach jest to co najmniej 3 km, na drogach klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) 1 km; między węzłami Nowy Targ Zachód a Nowy Targ Południe jest 1,5 km);  
  • przystanki autobusowe;  
  • wjazdy i zjazdy na drogę poza węzłami (w Rdzawce i Klikuszowej). 

Na tym odcinku nie znajdziemy też znaków E-20 „Tablica węzła drogowego”, charakterystycznych dla dróg szybkiego ruchu. Takie drogowskazy umieszcza się tylko na autostradach i ekspresówkach. Przed węzłami będą więc znaki kierunkowe, pokazujące poszczególne miejscowości.  

Między Rdzawką a Nowym Targiem powstało 27 obiektów inżynierskich – mostów, wiaduktów i estakad. To niezbyt dużo, biorąc pod uwagę górski, zróżnicowany wysokościowo teren. Zajmują one jednak aż jedną czwartą trasy. Na nowej zakopiance jest 12 wiaduktów i estakad, z których każdy ma długość ponad 100 m. Najdłuższy obiekt powstał w Lasku. Ma 687 m długości, a jezdnia biegnie na nim nawet 24 m nad ziemią. Druga pod tym względem konstrukcja ma 527 m i przebiega nad rzeką Czarny Dunajec i ul. Ludźmierską w Nowym Targu.  

W okolicy węzła Obidowa trasa przebiega na wysokości 800 m n.p.m. Po oddaniu nowej zakopianki kierowcom będzie to jedna z najwyżej położonych dróg zarządzanych przez GDDKiA w woj. małopolskim. Wyżej są jedynie DK49 w Jurgowie (przed granicą ze Słowacją trasa prowadzi nawet 870 m n.p.m.) oraz końcowy fragment DK47 w Zakopanem (ul. Kasprowicza przed rondem Andrzeja Chramca, 810 m n.p.m.).   

W Rdzawce droga rozpoczyna się na wysokości 680 m n.p.m. i biegnie wzdłuż dzisiejszej DK47 do węzła Obidowa, gdzie sięga wspomnianych już 800 m. Następnie stopniowo opada, by w okolicy Lasku i węzła Klikuszowa osiągnąć ponownie poziom 680 m. Od tego miejsca biegnie już w dół do Kotliny Nowotarskiej. W okolicy mostu na Czarnym Dunajcu teren jest położony 580 m n.p.m., a więc ponad 200 metrów niżej niż najwyższy punkt trasy.  

Takie ukształtowanie terenu powoduje, że drogę możemy podzielić na część północną, gdzie większość prac ziemnych polegała na wykopach, i południową, gdzie budowano nasypy. Granicą obu tych części jest Lasek. Tu prowadzono ogromne wykopy związane z przygotowaniem węzła Klikuszowa. 

Kalendarium 

10 grudnia 2007 r. – podpisanie umowy na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z Koncepcją programową z Krakowskim Biurem Projektów Dróg i Mostów Transprojekt (Sweco Engineering)  

19 października 2010 r. – wydanie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie decyzji środowiskowej 

8 listopada 2017 r. – ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy 

31 sierpnia 2018 r. – wybór najkorzystniejszej oferty złożonej przez INTERCOR 

19 września 2018 r. – podpisanie umowy z wykonawcą 

25 czerwca 2020 r.  – Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) 

25 czerwca 2020 r. – rozpoczęcie budowy.

Informacja krakowskiego Oddziału GDDKiA, asz

Fot. asz

 

 

 

 

Anna Szopińska 30.08.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również