Kamery live
prognoza pogody

Ochotnica otwiera Park Rozrywki

30 maja 2023 15:29

Park Rozrywki został utworzony przede wszystkim z myślą o mieszkańcach gminy – to specjalnie przygotowana przestrzeń, która daje możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Park oferuje szereg atrakcji – jest skate park, park linowy, ścianka wspinaczkowa, ale i siłowania zewnętrzna, sensoryczna „ścieżka bosych stóp”, tablice interaktywne, huśtawki, plac zabaw, czy miejsce na ognisko z zadaszoną wiatą. W miejscu Skate Parku w okresie zimowym będzie także możliwość skorzystania z lodowiska. Oficjalne otwarcie Parku jest połączone z obchodami Dnia Dziecka i odbędzie się już w niedzielę, 4 czerwca. 

Ochotnica otwiera Park Rozrywki

To miejsce wypoczynku i rozrywki, służące rodzinnej rekreacji i kreatywnej zabawie stymulującej rozwój fizyczny, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Park Rozrywki jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnością oraz dla rodziców z wózkami. Na terenie parku znajduję się wiele atrakcji, które zapewnią dobrą zabawę na świeżym powietrzu – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.Poniżej – bardziej szczegółowy opis poszczególnych atrakcji. 

Plac zabaw:

Ogrodzony plac zabaw dla dzieci, wyposażony jest w urządzenia zabawowe dla różnych grup wiekowych, takie jak: potrójna huśtawka łańcuchowa oraz zestaw zabawowy- forteca z drabinkami i zjeżdżalnią. Na placu zabaw znajdują się również tablice interaktywne „znajdź drogę”, „wyścigi”, „zegar”, tablica do malowania kredą oraz urządzenie do zabawy  z dźwiękiem. Przewidziano także specjalnie urządzenia dla osób z niepełnosprawnością, jak: karuzela oraz huśtawka dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ścieżka bosych stóp” polega na poznaniu przez najmłodszych zróżnicowanej powierzchni i  faktury, angażując przy tym zmysł dotyku. Znajduje się 5 rodzajów ścieżek: żwirowa, z otoczaków, z kory, szyszek i piasku.

Skate Park:

Plac z urządzeniami służącymi do jazdy na deskorolce, hulajnodze, BMX lub na rolkach. Urządzenia zaprojektowano jako mobilne, dzięki czemu plac w sezonie zimowym może być wykorzystywany jako miejsce na lodowisko.

Park Linowy:

Przewidziano 5 tras o różnym stopniu trudności oraz trasę szkoleniową.

  • trasa dziecięca siatkowa ( składa się z 6 domków pomiędzy którymi rozmieszczone są przeszkody. Jest to trasa od ok. 3 roku życia, nie wymaga sprzętu alpinistycznego ponieważ wszystkie przeszkody zabezpieczone są specjalistycznymi sieciami, które zapobiegają upadkowi. Trasa przebiega ok. 1m nad ziemią).

  • trasa dziecięca przepięciowa ( trasa dla dzieci od 100 cm wzrostu. Składa się 13 podestów pomiędzy, którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście. Trasa z systemem przepięciowym czyli uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega ok. 1m nad ziemią).

  • trasa przepięciowa dla dzieci ( trasa dla dzieci od 120 cm wzrostu. Składa się 13 podestów pomiędzy, którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście z trasy. Jest to trasa z systemem przepięciowym, co oznacza że uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega na wysokości od 2 do 3m nad ziemią).

  • trasa przepięciowa dla dorosłych ( trasa dla osób od 140 cm wzrostu. Składa się z 15 podestów, pomiędzy którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście. Jest to trasa z systemem przepięciowym, co oznacza że uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega na wysokości od 3 do 5m nad ziemią).

  • trasa przepięciowa dla dorosłych trudna ( trasa dla osób od 140 cm wzrostu. Składa się z 15 podestów, pomiędzy którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście. Jest to trasa z systemem przepięciowym, co oznacza że uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega na wysokości od 6 do 8m nad ziemią).

  • trasa szkoleniowa ( trasa składa się z 3 podestów pomiędzy którymi rozmieszczona jest tzw. Tyrolka i jedna konkurencja linowa oraz wejście i zejście z trasy.

Ścianka wspinaczkowa:

Wolnostojąca ścianka wspinaczkowa. Ścianka podzielona na dwie części: część A i część B, w każdej z nich istnieje możliwość poprowadzenia 4 niezależnych tras wspinaczkowych:

CZĘŚĆ A- ścianka typu „skała” przeznaczona do wspinaczki rekreacyjnej. Wspinaczka odbywa się przy użyciu  chwytów wbudowanych w panel. Minimalna szerokość jednej drogi wspinaczkowej – 1,2 m.

CZĘŚĆ B- Ścianka przeznaczona do wspinaczki rekreacyjno-sportowej. Zamocowane są chwyty wspinaczkowe w ilości 5szt./m2. Minimalna szerokość jednej drogi wspinaczkowej – 1.2m.

Siłownia zewnętrzna – flow park:

Siłownia zewnętrzna  w formie tzw. Flow park, dająca możliwość uprawiania klisteniki, czyli aktywności fizycznej polegającej na treningu siłowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Występują następujące urządzenia: kółka gimnastyczne, ławka prosta, ławka skośna, potrójne poręcze do dipów, drabinka pozioma, drabinka pionowa, 4 drążki poziome, 2 poręcze niskie do pompek i ścieżka parkur.

Miejsce na ognisko z grillem:

Przy budynku małej gastronomii znajduję się miejsce do rozpalania ognisk i organizowania pikników. Miejsce otoczone jest ławami betonowymi i wyposażone w grill.

Inne obiekty budowlane:

Projekt 5 niewielkich obiektów: punkt obsługi parku linowego, lodowiska oraz wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, toaletę publiczną, punkt gastronomiczny wraz z niezbędnymi dla ich funkcjonowania instalacjami C.O., elektrycznymi i sanitarnymi oraz altanę parkową i wiatę śmietnikową.

Park Rozrywki powstał w ramach projektu pn. „Rewitalizacja w Gminie Ochotnica Dolna poprzez zagospodarowanie terenu dla stworzenia przestrzeni spotkań” z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 

mat. prasowe Gminy Ochotnica Dolna

 

os 30.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również