Kamery live
prognoza pogody

Obsługa miejskiego monitoringu przez Policję? Takie rozwiązanie proponuje grupa radnych

19 października 2020 17:39

Radni klubu Razem Nowy Targ wyszli niedawno z propozycją zawarcia przez burmistrza umowy użyczenia pomieszczenia monitoringu miejskiego Komendzie Powiatowej Policji. Chodzi o to, by funkcjonariusze mogli dyżurować i odpowiednio reagować w czasie, kiedy urząd jest zamknięty tj. wieczorem i nocą. Rozwiązanie miałoby poprawić bezpieczeństwo i ograniczyć  wandalizm na terenie Nowego Targu. Pomysł nie jest nowy, a to, czy tym razem będzie możliwy do wdrożenia uzależnione jest od decyzji komendanta nowotarskiej policji. 

Obsługa miejskiego monitoringu przez Policję? Takie rozwiązanie proponuje grupa radnych

Interpelację w imieniu radnych Klubu Razem Nowy Targ złożył Bartłomiej Garbacz, na wstępie nawiązując do uchwały z lipca br., na mocy której Rada wyraziła zgodę na zawarcie przez Burmistrza Miasta Nowy Targ porozumienia w sprawie przekazania środków finansowych na „Fundusz Wsparcia Policji”, z przeznaczeniem na zwiększenie liczby patroli na terenie miasta. W tym roku było to 25 tys. złotych.

-Rozbudowana sieć monitoringu wizyjnego w wielu częściach naszego miasta umożliwia bardzo efektywne wykonywanie czynności prewencyjnych – stwierdza radny Bartłomiej Garbacz w swojej interpelacji, proponując rozważenie możliwości zawarcia umowy użyczenia pomieszczenia monitoringu miejskiego Komendzie Powiatowej Policji w celu wykonywania tam dyżurów przez funkcjonariusza Policji w godzinach wieczornych i nocnych.

-Zaletą proponowanego rozwiązania jest przede wszystkim wzrost skuteczności działań wynikający z faktu, iż jeden funkcjonariusz mógłby dozorować kilka lokalizacji, dozorować i dokumentować wszelkie zachowania sprzeczne z prawem oraz informować oficera dyżurnego o konieczności wysyłania patrolu we właściwe miejsce. Dodatkową zaletą proponowanego rozwiązania jest ograniczenie czynów wandalizmu poprzez budowanie świadomości, że miejsca publiczne są pod nadzorem wizyjnym Policji. Przewagą proponowanego rozwiązania nad dotychczasowym modelem służby patrolowej jest fakt, że obejmuje ona wiele lokalizacji, podczas gdy patrol dozoruje wyłącznie jedną okolicę, w której aktualnie się znajduje – argumentuje radny w piśmie składanym w imieniu całego klubu Razem Nowy Targ. 

Rozwiązanie miałoby zdaniem radnych “znacząco poprawić bezpieczeństwo mieszkańców miasta, ograniczyć akty wandalizmu, a także pozwolić na właściwsze wykorzystanie potencjału istniejącego monitoringu miejskiego bez dodatkowych obciążeń finansowych dla miasta”. 

-Sprawa nie jest nowa. Takie próby były podejmowane już wcześniej, jeszcze za poprzedniego komendanta, ale za każdym razem odpowiedź była taka sama: że policjanci są skuteczniejsi, jeśli są w terenie – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Ja prześlę oczywiście pismo do komendanta i zobaczymy, jak się ustosunkuje. 

Biorąc pod uwagę dotychczasowe próby porozumienia w tej sprawie wiadomo jednak, że dla policji oznaczałoby to dodatkowy etat i wiążące się z tym koszty. Ponadto – jak zauważa pan burmistrz – rejon działania nowotarskiej policji jest szeroki, obejmuje cały powiat: -Gdyby w Nowym Targu funkcjonariusz policji zajmował się monitoringiem miejskim, zaraz mogłyby pojawić się podobne wnioski np. z gminy Czarny Dunajec, czy Krościenka o to, żeby i tam policja wsparła gminę w ten sposób. 

Miejski “Big Brother” – dla bezpieczeństwa mieszkańców

 

os 19.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również