Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski Rynek wypiękniał dzięki wyremontowanym miejskim kamienicom

4 lipca 2022 18:53
Wyciszenie Włącz dźwięk

Zakończyły się konieczne i oczekiwane od dłuższego czasu roboty budowlane związane z odnową fasad nowotarskich kamienic leżących wzdłuż wschodniej pierzei Rynku pod adresem: ul. Sobieskiego 2/Rynek 7 oraz Rynek 6. Prace obejmowały naprawę poszycia dachowego oraz remont elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Kolorystyka elewacji została ustalona przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, pod nadzorem którego prowadzony był remont kamienic Herza i Laura. 

Wykonawcą robót była firma Podhalańska Grupa Budowlana ROBEX-BUD Robert Potoczak z Naprawy. Wartość inwestycji wyniosła blisko 874 tys. zł brutto.

Prace prowadzone były pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, a zaskakująca dla niektórych kolorystyka elewacji remontowanych budynków została ustalona i zatwierdzona właśnie przez WUOZ, na podstawie przeprowadzonych badań stratygraficznych zawartych w dokumentacji konserwatorskiej. Są to badania, które mają na celu określenie oryginalnej techniki wykonania, sposobu wykończenia oraz kolorystyki poszczególnych elementów i detali architektonicznych elewacji. 

Na realizację całego zadania, Miasto pozyskało dofinansowanie w ramach mikroprojektu pn. „Odnowa fasady dawnego hotelu Herza w Nowym Targu na historycznym szlaku z Krakowa na Spisz i Węgry” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020 w wysokości 225 tys. zł. W ramach mikroprojektu powstał także film na temat dawnych szlaków handlowych, ważnych wydarzeń z historii Nowego Targu mających miejsce na rynku, z uwzględnieniem dziejów dawnego hotelu Herza.

Dzięki zrealizowaniu projektu, nowotarski Rynek i jego otoczenie zyskały wyremontowane budynki, które niewątpliwie podnoszą rangę estetyczną tego miejsca i będą cieszyć oko mieszkańców, gości oraz turystów. Kamienice te, wraz z obiektem Muzeum Drukarstwa, tworzą cały ciąg zmodernizowanych budynków i – miejmy nadzieję – będą stanowić zachętę do dalszej kontynuacji odnowy fasad nowotarskich kamienic przez ich właścicieli i gestorów.

tekst: Wydział Funduszy Pomocowych i Inwestycji UM Nowy Targ, opr. os

 

“Rynek w Nowym Targu. Migawki z przeszłości”. Wieczorna projekcja na fasadzie kamienicy

 

os 04.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również