Kamery live
prognoza pogody

“Rynek w Nowym Targu. Migawki z przeszłości”. Wieczorna projekcja na fasadzie kamienicy

29 czerwca 2022 21:34

Na fasadzie kamienicy nr 6 na Rynku odbyła się dziś wieczorna projekcja filmu pt. “Rynek w Nowym Targu. Migawki z przeszłości”. Okazją do tego nietypowego seansu filmowego było zakończenie remontu elewacji zabytkowych kamienic Herza i Laura, zrealizowanego przez Miasto Nowy Targ przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. 

Film został zrealizowany przez Nowotarską Telewizję Kablową wg scenariusza Antoniego Nowaka, a swoją premierę miał podczas miejskiego Przywitania Lata. Opowiada o dziejach nowotarskiego rynku od początków istnienia miasta do granicznej daty – roku 1939. Wykorzystuje archiwalne fotografie, stare ryciny, a także unikatowe nagrania – jak to z 3 sierpnia 1919 roku, kiedy nowotarski rynek po raz pierwszy w historii został utrwalony na taśmie filmowej. Było to w trakcie obchodów Dnia Spisza i Orawy, który był jedną z największych manifestacji patriotycznych w historii Podhala. 

fot. rm

os 29.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również