Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski Piknik Lotniczy – dlaczego się nie odbędzie?

10 lipca 2022 16:46

W 2022 roku, po pandemicznej przerwie powraca wiele cyklicznych wydarzeń. Na weekend 16-17 lipca br. zaplanowana była kolejna edycja Pikniku Lotniczego – wydarzenia, które ostatnio gościło w Nowym Targu w 2019 roku. Wiadomo jednak, że największa z nowotarskich imprez masowych, również w tym roku się nie odbędzie. 

Nowotarski Piknik Lotniczy - dlaczego się nie odbędzie?

fot. arch. nowytarg24.tv

Powód podany przez głównego organizatora, prezesa Aeroklubu Nowy Targ, Józefa Stachonia-Tutonia – to “wycofanie się wojska oraz brak wystarczającej ilości sponsorów”. Pan prezes dodał, że decyzja była “trudna i podejmowana długo”. 

Brak możliwości zapewnienia wojskowego sprzętu ma bezpośredni związek z konfliktem zbrojnym za wschodnią granicą. Poprzednie edycje pokazują jednak, że pokazy wojskowe wcale nie muszą być gwarantem powodzenia imprezy, nie zawsze też Piknik mógł szczycić się wysokim finansowaniem – dopiero od 2013 roku budżet całej imprezy przekroczył nieznacznie kwotę 100 tys. złotych,  a w 2019 roku wyniósł więcej niż 200 tys. zł. Pierwsza edycja wydarzenia po jego reaktywacji w 2010 roku kosztowała zaledwie… 18 tys. zł. 

-Nigdy nie zdarzyło się odwołać Pikniku Lotniczego z powodu braku środków – mówi Paweł Kos, były prezes Aeroklubu Nowy Targ, który był odpowiedzialny za reaktywację Pikniku i organizację dziewięciu udanych edycji tego wydarzenia w latach 2010-2019. Dodaje też, że piknik dałoby się zorganizować bez wsparcia ze strony armii – Nie każdego roku było wojsko, a organizowaliśmy Piknik. 

Miasto nigdy nie było sponsorem głównym Pikniku Lotniczego

Prezes Aeroklubu poinformował, że w gronie tegorocznych sponsorów pozostał ten strategiczny, jakim już w 2019 roku został PKN Orlen. 40 tys. zł w swoim budżecie zabezpieczyło na dofinansowanie wydarzenia Miasto Nowy Targ. To mniej więcej stała kwota, jaką miejski samorząd – jako partner wydarzenia – wspiera Piknik Lotniczy. Organizatorzy zawnioskowali, by tym razem miasto wyłożyło ze swojego budżetu kwotę 100 tys. złotych.  

-Miasto nigdy nie było sponsorem głównym Pikniku Lotniczego, nigdy nie dało 100 tys. zł – komentuje Paweł Kos. Dodaje, że zawsze większość środków pochodziła od sponsorów, były też podejmowane próby zdobycia wsparcia finansowego z takich źródeł, jak np. Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego – Piknik Lotniczy to zawsze było duże i niełatwe przedsięwzięcie organizacyjne, które planowaliśmy z dużym wyprzedzeniem – mówi Paweł Kos.

“Można to porównać  do hokeja”

Najwyższa kwota, jaką Miasto przekazało na organizację wydarzenia to 50 tys. zł – było to w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok. Najkosztowniejsza edycja z 2019 roku, opiewająca na kwotę 235 tys. zł odbyła się przy wsparciu na poziomie 17 procent (ok. 40 tys. zł) z miejskiej kasy. 

-Można to porównać do hokeja – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – To nie może być tak, że na barkach miasta spoczywa odpowiedzialność za to, czy wydarzenie się odbędzie, czy nie. Miasto miało zabezpieczone w budżecie 40 tys. zł na dofinansowanie Pikniku, resztę powinni “dozbierać” organizatorzy – dodaje. 

Na pytanie, czy organizatorzy w tej sytuacji nie rozważali skromniejszej, np. jednodniowej edycji wydarzenia, prezes Stachoń – Tutoń odpowiedział krótko: “Tak zdecydowaliśmy”. Myśl nieco bardziej rozwinięta jest w oficjalnym oświadczeniu Aeroklubu: “Niestety ale obecny czas nie sprzyja w procesie zabezpieczenia wystarczających środków finansowych tak aby utrzymać odpowiednio wysoki poziom naszej imprezy, na czym bardzo nam zależało.”

Nowotarski Piknik Lotniczy odwołany

os 10.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również