Kamery live
prognoza pogody

Nie żyje pochodzący z Podhala kapelan honorowy Ojca Świętego

6 kwietnia 2019 12:58

W wieku 73 lat zmarł ks. prałat Bartłomiej Stefan Kapałka, kapelan honorowy Ojca Świętego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy.

Nie żyje pochodzący z Podhala kapelan honorowy Ojca Świętego

Ks. Bartłomiej Kapałka urodził się w 1945 roku w Niedzicy. Swoją młodość spędził na Podhalu, gdzie w jednym z liceów w Jabłonce zdał maturę. Następnie zdecydował się wstąpić do kapłaństwa i w 1970 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie.

Jako wikariusz działał niemal na terenie całej Polski. Później ostał się w Rybiu, gdzie utworzył parafię i doprowadził do zbudowania tamtejszej świątyni. Następnie, będąc w archidiecezji warszawskiej, został delegatem biskupim ds. misji oraz dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. 

Tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Tytuł ten papież przyznaje kapłanom powyżej 65-ego roku życia za szczególne duszpasterskie zasługi. 

Msza św. pogrzebowa ks. Bartłomieja Kapałki odprawiona zostanie parafii rodzinnej św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy 10 kwietnia o godzinie 12.00. Nabożeństwo poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. 

/ps/

Piotr Starmach 06.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również