Kamery live
prognoza pogody

Mimo złych warunków, wybrali się z 8-letnim wnukiem na Przehybę. Konieczna była pomoc GOPR

3 lutego 2023 12:28

Mimo trudnych warunków do uprawiania turystyki górskiej, spowodowanych dużymi opadami śniegu oraz wiatrem, nie brakuje osób, które decydują się na wyjście na szlak. A jest to w tym momencie ryzykowne nie tylko w Tatrach i Pieninach, gdzie istnieje zagrożenie lawinowe, ale także w Beskidach. Wczoraj po zmroku, ratownicy górscy ewakuowali dwie osoby przebywające z 8-letnim wnukiem na niebieskim szlaku wiodącym ze Szczawnicy na Przehybę. Turyści opiekujący się dzieckiem, nie byli w stanie kontynuować wędrówki z powodu zbyt głębokiego śniegu i złych warunków atmosferycznych. 

Mimo złych warunków, wybrali się z 8-letnim wnukiem na Przehybę. Konieczna była pomoc GOPR

Trójkę turystów bezpiecznie przetransportowali do Szczawnicy ratownicy tamtejszej sekcji górskiego pogotowia. Była to jedna z pięciu akcji, podejmowanych wczoraj przez Grupę Podhalańską GOPR i jedna z dwóch w rejonie Przehyby. Z samego schroniska, ratownicy Rejonowej Stacji Ratowniczej w Piwnicznej ewakuowali wczoraj 14-osobową grupę uczestników obozu sportowego. Byli to uczniowie szkół podstawowych, zakwaterowani w schronisku. Decyzję o ich ewakuacji, organizatorzy podjęli w związku z pogarszającymi się warunkami w górach. 

Sam dojazd do schroniska zatarasowany był powalonymi drzewami. Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR razem z pracownikami firmy Tauron, naprawiającymi linię energetyczną, przy pomocy pił spalinowych usunęli drzewa. Wszystkie dzieci całe i zdrowe zostały zwiezione do Gabonia, skąd odebrali je rodzice. 

Warunki w górach są trudne, wiele szlaków jest nieprzetartych, w niższych położeniach śnieg jest ciężki – mokry, wyżej spotkacie mgłę i silny wiatr. Przed wyjściem – przeanalizujcie trasę i własne możliwości, sprawdźcie warunki na stronie www.pogodagopr.pl. Uważajcie na siebie! – apeluje GOPR. 

źródło: Grupa Podhalańska GOPR/Grupa Krynicka GOPR/GP GOPR Sekcja Szczawnica Facebook

os 03.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również