Kamery live
prognoza pogody

Tylko wczoraj – aż pięć akcji ratowniczych GOPR

3 lutego 2023 10:51

To był pracowity dzień dla ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Tylko wczoraj musieli podjąć pięć  różnych działań ratowniczych. 

Tylko wczoraj - aż pięć akcji ratowniczych GOPR

godzina 12.14 – Ratownicy pełniący dyżur w Stacji Centralnej GP GOPR otrzymują zgłoszenie o poszkodowanym snowboardziście, który zjeżdżając z Lubonia Wielkiego uderzył w wystające gałęzie. Podejrzenie złamania żeber. Dwójka ratowników udaje się – przy pomocy quada na gąsienicach – zielonym szlakiem na grzbiet Lubonia. Poszkodowany znaleziony w rejonie tzw. przecinki. Ratownicy udzielają pierwszej pomocy i ewakuują go do schroniska, a następnie do Rabki -Zdrój.

godzina 13.38 – do Stacji Centralnej GP GOPR wpływa zgłoszenie o dwójce turystów, którzy w rejonie schroniska na Hali Krupowej opadli z sił i nie są w stanie kontynuować wędrówki. Do działań zostają zadysponowani Ratownicy GOPR Beskidy, którzy docierają do poszkodowanych i ewakuują ich do schroniska. Ratownicy GP GOPR z akcji na Luboniu, udają się na Halę Krupową i wspólnie z kolegami z Beskidów kończą ewakuację jednego z poszkodowanych. Szybkie dotarcie w rejon Hali Krupowej możliwe jest dzięki użyciu jednośladowych pojazdów na gąsienicach.

godzina 17.10 – do Stacji Centralnej GP GOPR wpływa zgłoszenie o trójce turystów (kobieta, mężczyzna i 8-letni wnuk), którzy wybrali się niebieskim szlakiem na Przechybę, ale z powodu złych warunków atmosferycznych i głębokiego śniegu nie są w stanie kontynuować wędrówki. W działaniach biorą udział Ratownicy dyżurujący na stacji w Szczawnicy. Po zabezpieczeniu poszkodowanych – transport do Szczawnicy.

godzina 17.31 – do Stacji Centralnej GP GOPR wpływa zgłoszenie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej o poszkodowanej, która podczas jazdy na nartach w rejonie Łopienia, doznała urazu kończyny dolnej. Do działań ruszają Ratownicy sekcji Limanowa.

godzina 18.36 – zgłoszenie od obsługi schroniska na Turbaczu o potrzebie udzielenia pomocy trójce turystów, którzy znajdują się w okolicy Czoła Turbacza. Kontakt telefoniczny z poszkodowanymi. Polecono potwierdzić pozycję z aplikacji Ratunek. W międzyczasie – w kierunku poszkodowanych – wyruszają Ratownicy, którzy są na szkoleniu skuterowym. Godzina 19.00 dotarcie do poszkodowanych, którzy są w dobrej formie. Ewakuacja do schroniska na Turbaczu.

Warunki w górach są trudne, wiele szlaków jest nieprzetartych, w niższych położeniach śnieg jest ciężki – mokry, wyżej spotkacie mgłę i silny wiatr. Przed wyjściem – przeanalizujcie trasę i własne możliwości, sprawdźcie warunki na stronie www.pogodagopr.pl. Uważajcie na siebie! – apeluje GOPR. 

źródło: GP GOPR/Facebook

os 03.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również