Kamery live
prognoza pogody

Maszyna drukarska będzie uruchomiona, a nowotarscy olimpijczycy – uczczeni

15 stycznia 2020 15:03
Wyciszenie Włącz dźwięk

Unikatowa XIX-wieczna maszyna drukarska – główny eksponat Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu – już wkrótce zostanie uruchomiona dzięki dofinansowaniu w ramach programu współpracy transgranicznej. To jeden z sześciu mikroprojektów dotyczących Nowego Targu, jaki otrzymał środki z ostatniej puli wniosków. Inny dotyczy m.in. tematu uczczenia pamięci nowotarskich  olimpijczyków. 

Do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wybrano 33 mikroprojekty. Beneficjentami są tutaj polskie i słowackie gminy, miasta, instytucje kultury, stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe z terenu powiatów: chrzanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, limanowskiego oraz myślenickiego, a po stronie słowackiej – z Kraju Preszowskiego i Żylińskiego. Łączna wartość dofinansowania wynosi 2,3 mln euro. Wśród instytucji, jakie już wkrótce otrzymają środki z programu Interreg jest Miejski Ośrodek Kultury i – po raz pierwszy w historii – Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu. 

Nowotarski MOK wspólnie z gminą Ludrova otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 100 tys. euro na zadanie “Łączą nas zabytki techniki Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrovej”. Głównym założeniem projektu jest uruchomienie XIX wiecznej maszyny drukarskiej. 

-To jest prawdziwy Rolls-Royce wśród maszyn drukarskich, nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak cenny zabytek posiadamy w Nowym Targu. Są jedynie trzy takie eksponaty na świecie – poza Nowym Targiem znajdują się one w Tel Awiwie i Monachium. Chcemy dać tej maszynie drugie życie, pokazać  ile wiedzy i pracy, a także siły fizycznej wymagała jej obsługa, przywrócić dawny czas, klimat starej drukarni – opowiada dyrektor MOK Bolesław Bara, zapowiadając, że na wyjątkowe, specjalne okazje na maszynie drukowane będą stylowe zaproszenia.

Słowacy w ramach wspólnego projektu dotyczącego zabytków techniki, będą chcieli z kolei odnowić wiekową sikawkę strażacką.

Gmina Miasto Nowy Targ wspólnie z Liptowskim Mikulaszem otrzymały w ramach tego rozdania prawie 100 tys. euro na rozwój infrastruktury rowerowej. W planach jest tutaj budowa miasteczka komunikacyjnego. Natomiast dzięki kolejnemu projektowi realizowanemu z partnerskim Kieżmarkiem, miasto dostało 31 tys. euro na projekt “Rodzinne zwyczaje mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego”, który ma przybliżyć zwyczaje i obrzędy związane z uroczystościami komunii, chrztu, zaślubin, czy bierzmowania. Projekt zakłada organizację konferencji naukowej, planowane jest wydanie albumu i zaangażowanie zespołów regionalnych  z obu stron granicy.

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu wspólnie z Liptowem pozyskały 41 tys. euro na organizację Polsko-słowackiego święta konia, a nowotarskie Stowarzyszenie Kombinat Podhale wspólnie z Centrum Kultury i Turystyki Bardejów – 43 ,5 tys. euro na projekt “Kombinat Podhale w procesie przemian gospodarczych i społeczno-kulturowych na pograniczu polsko-słowackim 1955-1992”. 

Prawie 50 tys. euro przypadło Miejskiemu Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu wraz z partnerami – Nowotarskim Klubem Olimpijczyka i Olimpijskim Klubem Wysokie Tatry. Dofinansowanie dotyczy zadania “W blasku olimpijskiego znicza”, które byłoby realizowane w obiekcie Miejskiej Hali Lodowej – w hali głównej umieszczone zostaną wizerunki nowotarskich olimpijczyków, a w jednym z pomieszczeń ma powstać miejsce pamięci poświęcone historii klubu i właśnie nowotarskim olimpijczykom. 

Dofinansowanie otrzymały też m.in. gmina Czarny Dunajec na budowę nowego odcinka transgranicznego szlaku pieszo-rowerowego w kierunku torfowisk, gmina Jabłonka – na budowę platformy widokowej, Pieniński Park Narodowy – na remont i przywrócenie możliwości zwiedzania Zamku Pieniny i Stowarzyszenie LGD Spisz-Podhale – na budowę trasy rowerowej na północnym Spiszu. 

/os

os 15.01.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również