Kamery live
prognoza pogody

Maciej Tokarz – z rekomendacją Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. Dialog, społecznikostwo, obywatelskość

11 stycznia 2024 17:48

NOWY TARG. Podczas briefingu w kawiarni przy rynku liderzy Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców przedstawili zręby swojej wizji rozwoju miasta, poinformowali o udzieleniu Maciejowi Tokarzowi rekomendacji do ubiegania się o fotel burmistrza w wyborach samorządowych oraz zaprezentowali ankietę, do wypełniania której zachęcają nowotarżan.

Maciej Tokarz – z rekomendacją Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. Dialog, społecznikostwo, obywatelskość

Prócz rekomendowanego, na wprost mediów zasiedli: mistrzyni Polski w unihokeju, wielokrotna reprezentantka kraju, 4-krotna uczestniczka MŚ – Agata Sarna oraz synowie nowotarskich samorządowców: Jan Sięka – syn b. przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sięki i Maciej Fryźlewicz, syn. śp. burmistrza Marka Fryźlewicza.

Jan Sieka przypomniał historię Stowarzyszenia, które powstało w 2021 roku i od tej pory uczestniczyło w istotnych dla lokalnej społeczności akcjach. m.in.

– interwencji w sprawie wycinki lipy przy ul. św. Anny

– akcji protestacyjnej i sporządzeniu wniosku do miejscowego planu zagospodarownia przestrzennego w celu uchronienia przed zabudową zielonego skwerku przy al. Kopernika, także zainicjowaniu debaty publicznej w tej kwestii

– zgłaszaniu pomysłów do Karty Mieszkańca

– petycji w sprawie rewitalizacji boiska przy Al. Solidarności

– petycji w sprawie południowej obwodnicy miasta.

To świadczy, że jesteśmy gronem mieszkańców doświadczonych, o zacięciu społecznikowskim – podkreślał Jan Sięka, który dał się wcześniej poznać jako organizator akcji edukacyjnych na rzecz „spalania od góry”. – Mamy osoby chętne do angażowania się w działalność społeczną. Stowarzyszenie łączy ludzi ponad podziałami i poglądami politycznymi – ludzi młodych, w średnim wieku i bardziej doświadczonych. Łączy nas wizja rozwoju Nowego Targu dla Mieszkańców.

42-letni kandydat Stowarzyszenia jest synem śp. Ludwika Tokarza – zasłużonego trenera narciarstwa klasycznego, radnego miejskiego i Reginy Tokarz od 20 lat kierującej Szpitalem Powiatowym w Zakopanem. Pracuje jako radca prawny w Urzędzie Miasta Zakopanego (za kadencji burmistrzów Janusza Majchra i Leszka Doruli) oraz Gminy Kościelisko. Dzieciństwo i młodość spędził w Nowym Targu, tu też wychowuje swoje dzieci. Jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, współpracował z organizacjami pozarządowymi, zdobył doświadczenie w nadzorze nad mieniem komunalnym.

Doświadczony, uczciwy, sprawdzony w samorządach – nie zawiedzie zaufania mieszkańców – polecał go Jan Sięka.

– Jest to człowiek kompetentny, otwarty a potrzeby młodych ludzi – przekonywał Maciej Fryźlewicz. – Już chcemy ich zaprosić do współtworzenia programu dla miasta. Bo Nowy Targ to miasto z potencjałem, który musimy na nowo wydobyć.

Ma entuzjazm i chęć do działania, potrafi budować relacje międzyludzkie – dodawała Agata Sarna.

– Zaangażowałem się w sprawy społeczne, ponieważ wielu ludzi mówiło mi, że posiadam odpowiednie przygotowanie, doświadczenie merytoryczne i predyspozycje – wyjaśniał Maciej Tokarz. – Najpierw nie miałem takich aspiracji, ale wiele głosów dopingowało mnie do wzięcia odpowiedzialności za sprawy miasta. I jestem gotowy, żeby się zaangażować. Podjąłem tę decyzję, ponieważ różne środowiska się do mnie zwracały. To byłaby realizacja biernego prawa wyborczego. To miasto dało mi bardzo dużo: szczęśliwe dzieciństwo, szczęśliwą młodość, wielu przyjaciół. To może być wspaniałe miejsce do życia. Jeżeli uda się uwolnić potencjał, który tutaj drzemie, to możemy być z tego miasta dumni i nasze dzieci mogą być dumne. Chodzi jednak o to, żeby młodzi, zdolni ludzie chcieli tutaj wracać po studiach i zamieszkać, ale drogą do tego jest lepsza jakość życia. Bo wielu młodych wyjeżdża, robi kariery za granicą. Ja osobiście, gdybym uważał, że jest lepszy kandydat na burmistrza, nie pchałbym się. Ale z głosów, które mnie dochodzą, tak nie wynika.

Stowarzyszenie, które z czasem zamierza się przekształcić w Komitet Wyborczy Wyborców i wyłonić kandydatów na radnych, przygotowało ankietę w formie elektronicznej, na temat jakości życia, potrzeb, bolączek i problemów mieszkańców. Jej wypełnienie zajmie 5 minut. Obejmie ona także wizję budowy obwodnicy, ocenę 9 lat rządów obecnej władzy samorządowej, sugestie, gdzie trzeba skierować środki w pierwszej kolejności, ale i wskazania, co jest naszą siłą.

– Nasz przyszły program będzie odpowiedzią na te problemy – zapowiadają liderzy Stowarzyszenia. – Link do ankiety będzie dostępny na naszej stronie do końca stycznia. O wynikach poinformujemy na konferencji prasowej.

Dyskusję po tych informacjach zdominowała sprawa obwodnicy południowo-wschodniej. Maciej Tokarz upewniał, że nie jest przeciwnikiem tej inwestycji, ale w przebiegu sugerowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad naruszałaby ona zarówno interesy mieszkańców, jak i interes rozwoju Nowego Targu. Lokalizacja powinna być wynikiem kompromisu, który uwzględnia zgłoszone postulaty.

– Tymczasem lansowana jest teza, że protest przeciwko proponowanej lokalizacji to głos wąskiej grupy z Polany Szaflarskiej, a odpowiedzi GDDKiA są, moim zdaniem, lekceważące – nie ukrywał rekomendowany.

Zarówno przebieg obwodnicy, jak i wiele kwestii związanych z komunikacją to kwestia relacji z samorządem powiatowym i sąsiednimi gminami. Deklaracja przyszłego kandydata na burmistrza jest w tej kwestii jednoznaczna:

Będę się starał budować jak najlepsze relacje z sąsiednimi gminami, żeby stworzyć spójny system komunikacyjny. Zatem dobre relacje – tak, ale ponad wszystkim – interes Nowego Targu.

Priorytety w działaniu mają być sformułowane na etapie kampanii, ale już w tej chwili wiadomo, że będą do nich należały czyste powietrze i komunikacja.

Kibicujący Stowarzyszeniu publicysta i dziennikarz sportowy, Jacek Sowa, postulował także uszanowanie przedsiębiorców i udostępnienie ankiety również w formie drukowanej, bo link i QR kod ograniczą liczbę respondentów do „internetowej” części nowotarżan.

Link do ankiety:

https://bit.ly/ankieta_ntdm

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 11.01.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również