Kamery live
prognoza pogody

Lokalna uchwała antysmogowa – jest pozytywna rekomendacja Rady

15 kwietnia 2021 20:08

Radni Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju jednogłośnie udzielili wczoraj rekomendacji dla burmistrza Nowego Targu w celu przystąpienia do roboczej grupy sześciu małopolskich samorządów pracujących nad treścią tzw. lokalnej uchwały antysmogowej. Głównym zapisem uchwały jest zakaz palenia węglem do końca  2029 roku. “Cel jest nadrzędny: czyste powietrze. Pomoc biedniejszemu w sąsiedztwie to może jest wydatek większy – z budżetu gminy, czy państwa – ale w efekcie otrzymujemy czyste powietrze i każdy z nas jest beneficjentem, bo zyskujemy na zdrowiu” – przekonywał wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. 

Lokalna uchwała antysmogowa - jest pozytywna rekomendacja Rady

Lokalna uchwała antysmogowa – dla ambitnych samorządów

Udzielenie rekomendacji przez radnych największej z komisji to otwarta furtka do procedowania lokalnej uchwały antysmogowej w Nowym Targu. Kolejny krok to przygotowanie, a następnie podjęcie uchwały kierunkowej w formie wniosku do władz województwa. 

Projekt lokalnej uchwały antysmogowej dla “ambitnych” samorządów, które chcą zostać liderami w województwie małopolskim jest już z grubsza opracowany. Jego zapisy oparte są o trzy główne zasady. Pierwsza i główna – to całkowite wyeliminowanie kotłów i ogrzewaczy na węgiel do 2030 roku.  Zgodnie z projektem uchwały, już od przyszłego roku nie będzie można instalować nowych, a do końca  2029 roku konieczne będzie zlikwidowanie wszystkich urządzeń ogrzewanych węglem. Jeśli chodzi o biomasę (drewno, czy pellet) – nie ma zakazu ich stosowania, jednak w przypadku nowo instalowanych kotłów, będą dodatkowe wymagania ograniczające emisję, które będą obowiązywać już  od  2023  roku. Trzeci warunek obejmuje zachowanie wszystkich pozostałych terminów i wymagań wynikających z obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski (jak np. likwidacja kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku). 

Na ostateczne dopracowanie i wprowadzenie uchwały kierunkowej nie ma wiele czasu – zainteresowane samorządy muszą ją podjąć najpóźniej do końca maja tego roku. Zaraz po tym przewidziane są konsultacje społeczne, które zostaną przeprowadzone przez samorząd wojewódzki, a następnie Sejmik Województwa Małopolskiego podejmie uchwały antysmogowe dla zainteresowanych samorządów. 

-Nie ma lepszego czasu na wprowadzanie pewnych rozstrzygnięć i podejmowanie konkretnych działań, niż  teraz, u progu nowej perspektywy finansowej – przekonywał wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe uzyskają bowiem preferencje w dostępie do środków RPO na lata 2021-2027. Ale to nie wszystko.

-Oprócz tego Polska ma otrzymać ogromne środki w ramach przygotowanego Krajowego Planu Odbudowy, z czego 37% środków ma iść na obszar środowiskowy, m.in. na wzmocnienie programu Czyste Powietrze – mówił wiceburmistrz – Nowy Targ jest w pewnym sensie przygotowany do podjęcia takiej uchwały antysmogowej. Najważniejsze to pomoc najuboższym. Są ludzie, którzy mają dylemat: czy kupić węgiel, wymienić piec, czy buty dla dzieci. I tym rodzinom trzeba pomóc. My mamy dwie uchwały – program pomocowy Ośrodka  Pomocy Społecznej i zwolnienie z podatku, moglibyśmy to ulepszyć i wzmocnić, dołączyć działania związane z uczestnictwem w programie Stop Smog, zintensyfikować nasze działania, wzmocnić się kadrowo – z tej nowej perspektywy jest szansa na kolejnego ekodoradcę lub energetyka. 

Cel jest nadrzędny: czyste powietrze

Jeśli chodzi o Stop Smog – program przeznaczony dla osób ubogich energetycznie, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych – miasto jest już  na etapie przygotowywania wniosku. 

-Chcemy przyjąć taką zasadę, jak w Skawinie. Osoba zainteresowana wymianą pieca przychodzi do urzędu i nikt nie wychodzi bez pomocy. Dla nowych domów, lokalna uchwała antysmogowa to czytelny znak, jakie są wymagania. Dla tych, którzy będą musieli wymienić, będziemy się starali pomóc – jednym mniej, drugim więcej, ale cel jest nadrzędny: czyste powietrze. Jak pomoże się biedniejszemu w sąsiedztwie, to może jest wydatek większy – z budżetu gminy, czy państwa – ale w efekcie otrzymujemy czyste powietrze i każdy z nas jest beneficjentem, bo zyskujemy na zdrowiu. W tym duchu patrzmy na sprawę. Ja jestem zbudowany postawą  prezydentów, burmistrzów, wójtów tych gmin, które konsekwentnie chcą iść do przodu. Uważam, że  Nowy Targ w grupie tych liderów powinien być – stwierdził wiceburmistrz, prosząc radnych o oficjalne udzielenie rekomendacji. Radni zagłosowali w tej sprawie jednogłośnie. 

Wiceburmistrz przedstawił pomysł, by obszar najintensywniejszych działań zawęzić najpierw  do ścisłego centrum miasta, a dopiero później, sukcesywnie rozszerzać przepisy uchwały na inne dzielnice lub cały obszar miasta. Nie wiadomo jednak, czy taki zapis będzie w lokalnej uchwale możliwy. 

-Być może w niektórych gminach można by mówić o poszczególnych miejscowościach, ale nie rekomendowałbym ograniczenia do części miasta. Problem trzeba rozwiązać bardziej kompleksowo. Określenie granic musiałoby być na pewno bardzo jednoznaczne – mówił Piotr Łyczko, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska ds. Programów Ekologicznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

W obradach komisji uczestniczyła też mec. Małgorzata Smolak, specjalistka, która w ramach programu LeadAir doradzała miastu w sprawach efektywniejszej walki z problemem zanieczyszczenia powietrza. Efektem jej działań jest zresztą właśnie m.in. dołączenie Nowego Targu do roboczego zespołu roboczego pracującego nad lokalną uchwałą antysmogową. Edycja programu LeadAir dobiega już co prawda końca, jednak Miasto Nowy Targ, jako jego uczestnik, może  rekomendować inne samorządy do udziału. Wiceburmistrz nie ukrywa, że samorządem, jaki chciałby zachęcić do tego najbardziej jest sąsiednia, wiejska Gmina Nowy Targ.

Kolejne małopolskie gminy chcą lokalnych przepisów antysmogowych

Sezon grzewczy na Podhalu powoli dobiega końca. Smog nie odpuszcza

os 15.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również