Kamery live
prognoza pogody

Kolejne małopolskie gminy chcą lokalnych przepisów antysmogowych

9 kwietnia 2021 16:46

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz spotkał się dziś z przedstawicielami gmin zainteresowanych przyjęciem lokalnych uchwał antysmogowych. W spotkaniu uczestniczył także wiceburmistrz Nowego Targu. Miasto przymierza się bowiem do przystąpienia do grupy roboczej sześciu małopolskich samorządów – o tym, czy tak się stanie zdecydują miejscy radni podczas najbliższej Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. 

Kolejne małopolskie gminy chcą lokalnych przepisów antysmogowych

Do wspomnianej grupy roboczej należą: Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Rabka-Zdrój, Tarnów i Oświęcim. Spotkanie było poświęcone wypracowaniu wspólnych zasad przyjmowania lokalnych uchwał antysmogowych, których głównym zapisem ma być całkowity zakaz używania węgla od początku roku 2030.

Wiadomo, że gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Lokalne uchwały antysmogowe, poza całkowitą eliminacją urządzeń grzewczych na węgiel zapewniają spójność z uchwałą wojewódzką, zgodnie z którą do 31 grudnia 2022 roku należy wymienić wszystkie kotły na paliwa stałe, niespełniające żadnych norm emisyjnych – czyli tzw. kopciuchy, a do 31 grudnia 2026 roku – również kotły 3. lub 4. klasy.

fot. UM WM

Wiceburmistrz Skawiny zaproponował, by przyspieszyć datę obowiązkowej wymiany kotłów 3 lub 4 klasy nawet na 2023 rok, określając te rodzaje urządzeń jako “akredytowane kopciuchy”. 

Założenia projektu będą teraz dyskutowane z radnymi poszczególnych gmin. Sam projekt w formie tzw. uchwały kierunkowej ma być przez nie podjęty najpóźniej w maju tak, aby zarząd województwa mógł następnie przeprowadzić  konsultacje społeczne. Identyczne, antysmogowe uchwały lokalne dla zainteresowanych gmin mają być podjęte przez sejmik województwa już w sierpniu tego roku. 

-Tylko zdecydowane kroki przyczynią się do poprawy jakości powietrza, a trzeba pamiętać, że smog powoduje rocznie podobną ilość zgonów Polaków jak wirus Covid-19 – ponad 45 000 – podsumował wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Z wypracowanych wspólnie procedur i ścieżki legislacyjnej mają w przyszłości korzystać kolejne małopolskie gminy. O tym, czy Nowy Targ dołączy do sześciu przecierających szlaki samorządów, zadecydują radni – ich pozytywna opinia na najbliższej komisji będzie mogła upoważnić burmistrza do przystąpienia do grupy roboczej. 

Lokalna uchwała antysmogowa – jednym z punktów Sesji

os 09.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również