Kamery live
prognoza pogody

Kasyna nie będzie

24 października 2017 06:56

10 głosów za, 9 przeciw, 2 wstrzymujących się - radni miejscy przegłosowali uchwałę opiniującą negatywnie lokalizację kasyna gry w budynku galerii Buy&Fly. Przekreśla to szanse spółki Estrada Polska na utworzenia kasyna w Nowym Targu. 

Kasyna nie będzie

To drugie podejście wnioskodawcy do utworzenia kasyna w Nowym Targu. Siedem lat temu radni byli przychylni, jednak firma nie uzyskała koncesji od ministra z uwagi na fakt, że hotel w ogóle nie został wtedy otwarty. Lokalizacja tego typu miejsca w Nowym Targu jest uznawana za korzystną i atrakcyjną z uwagi na bliskość i dobre połączenie z Krakowem, gdzie znajduje się potencjalna klientela, która często chce pozostać jednak anonimowa. Umiejscowienie kasyna gry w innym miejscu niż Kraków spełniałoby oczekiwania klientów. Nowy Targ jest optymalny, leży bliżej od Krakowa, niż Zakopane i zapewnia większą anonimowość.

Gościem na Sesji był Jerzy Marzecki reprezentujący spółkę Estrada Polska. Próbował on przekonać radnych do przychylności podczas głosowania. Dodajmy, że żadna z komisji nie wydała opinii na temat uchwały burmistrza, z uwagi na brak jednomyślności wśród radnych – ich zdania były podzielone niemal po równo. O sprawie mógł zadecydować zatem dosłownie jeden głos.

– Automaty o niskich wygranych są w całej Polsce likwidowane, aczkolwiek funkcjonują podziemnie. Jeśli chcemy, by rozwijał się czarny rynek w tym zakresie, trzeba nie zezwolić na funkcjonowanie kasyna, które jest działalnością bardzo spokojną, tworzącą pewnego rodzaju atmosferę dla ludzi biznesu. To nie są ludzie, którzy nadużywają alkohol, którzy mieliby stanowić patologie społeczną, Tam przychodzą ludzie innego autoramentu. Tam nie przyjdzie żaden “światek przestępczy”, ponieważ na wejściu trzeba się wylegitymować i wszystkie dane są wprowadzone do komputera. – tłumaczył zgromadzonym zasady funkcjonowania kasyna Jerzy Marzecki ze spółki Estrada Polska – Nie wejdzie żaden młody człowiek, bo musi mieć ukończone 18 lat. Zatem to wszystko, co działo się w przypadku automatów o niskich wygranych, gdzie dostęp miała młodzież i gdzie skupiał się światek przestępczy, w przypadku kasyn nie ma miejsca. Jesteśmy spółką prawa handlowego, założoną przez instytucje artystyczne – estrady. Mamy duże doświadczenie, wypracowane zasady tworzenia atmosfery. Kasyno to kwestia nowych miejsc pracy – nawet 46 miejsc pracy dla ludzi z Nowego Targu, bo my nie możemy sobie pozwolić na otwarcie kasyna, gdy na jakimś miejscu nie będzie pracownika. A ludzie ci to będą fachowcy, przeszkoleni i poddani egzaminom w ministerstwie.

Marzecki podał też argumenty, że lokalizacja kasyna w Nowym Targu byłaby dla miasta nobilitacją – w całej Polsce jest ich jedynie 50. W skali województwa – 5, z czego 4 w Krakowie. Mówił, że dla ludzi biznesu gra w kasynie jest jedną z form relaksu, odpoczynku po pracy, która wcale nie musi przybierać formy hazardu. A propos uzależnienia od gier, na marginesie podał informację o 80% Polaków, grających w gry liczbowe, totolotek i różne zdrapki. Argumentował, że utworzenie kasyna przyczyni się do rozwoju miasta, Firmy organizujące szkolenia często szukają miejsc, w których uczestnicy mogą potem zrelaksować się po 8-godzinnych zajęciach. 

Burmistrz Grzegorz Watycha wniósł o wydanie negatywnej opinii wykazując w uzasadnieniu, że lokalizacja nie jest odpowiednia ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo placówek prowadzących zajęcia edukacyjne (MOK, Miejska Biblioteka Publiczna), jak również placówki oświatowo-wychowaczej (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna). Przedstawiciel Estrady Polska uznał projekt uchwały burmistrza za krzywdzący dla miasta. 

 

Radna Bogusława Korwin wnioskowała o zmianę projektu uchwały (z opiniującej negatywnie na opiniującą pozytywnie), jednak wycofała się z tego pomysłu po tym, jak radca prawny uświadomił jej, że w przypadku takiego wniosku, konieczne będzie ponowne przygotowanie projektu uchwały, a co za tym idzie – nie byłaby ona procedowana podczas tej sesji.

Radna skrytykowała też argumentację zawartą w uzasadnieniu, uznając ją za śmieszną w sytuacji, gdy w tym samym budynku dopuszczony jest punkt sprzedaży alkoholu. 

– W związku z tym to uzasadnienie jest właściwie do odrzucenia. Szczególnie, że działanie kasyna podlega szczegółowym przepisom i kontroli, a Izba Celna będzie mieć pod nosem ewentualny obiekt kontroli. – mówiła radna Korwin Ja nie popieram hazardu i nigdy nie popierałam. Dlatego właśnie walczyłam z nielegalnymi punktami typu 7777, Hot Spot itd. gdzie była młodzież niepełnoletnia i były przypuszczenia, że także dochodziło tam do handlu m.in. narkotykami. W tej sytuacji, gdy możemy mieć pełną kontrolę nad kasynem i gdy znikają nam 43 nielegalne punkty gry, a będzie miejsce pod ścisłą ochroną Ministra Finansów jak i Izby Celnej, jestem za otwarciem kasyna, kierując się zasadą mniejszego zła. 

Jej zdanie podzieliła blisko połowa, ale jednak nie większość radnych. Projekt został odrzucony przewagą głosu jednego radnego. Niewykluczone jednak, że nie wszyscy zagłosowali zgodnie z własną wolą – sformułowanie treści uchwały sprawiło radnym kłopot w połapaniu się, czy opiniując ją negatywnie są właściwie za, czy przeciwko lokalizacji kasyna. 

/os

NT24TV 24.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również