PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Jest już koncepcja przebudowy budynku MOK (video)

16 grudnia 2016 14:06
Wyciszenie Włącz dźwięk

W dniu dzisiejszym w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbyła się konferencja prasowa w związku z rozstrzygnięciem konkursu na przebudowę i remont ponadczterdziestoletniego budynku i mieszczącej się w nim sali widowiskowej.

Zwycięzcą konkursu została firma PA&B Pracownia Architektoniczna Jarosław Głosek z Łodzi. Firma ma bogate doświadczenie w realizacji projektów dotyczących przebudowy ośrodków kultury – wcześniej zajmowała się rewitalizacją tego typu obiektów w takich miastach, jak Mława, Łódź, Brześć Kujawski i Bytów.

Nowa koncepcja zakłada m.in. rozbudowę sali widowiskowej, zwiększenie jej funkcjonalności i powiększenie liczby miejsc siedzących; mocne podniesienie budynku do góry, powstanie tarasu na dachu budynku, który w założeniu miałby stać się nowym impulsem dla rozwoju całości obiektu; powstanie kawiarni i dodatkowego wejścia do obiektu wraz ze schodami terenowymi w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się parking, funkcjonujących niezależnie od godzin otwarcia głównego budynku MOK. 

Przewodniczący Sądu Konkursowego Jan Karpiel-Bułecka, podkreślając walory zwycięskiego projektu wspomniał m.in. o tym, że dobrze wpisuje się on w kontekst miejsca, posiada ponadczasową, nowoczesną i zaplanowaną z szacunkiem dla otoczenia bryłę, która będzie się wyróżniać na tle sąsiadujących budynków; jest pomyślany tak, że powinien dobrze znieść próbę czasu. Zaznaczył też (nie tylko on zresztą), że temat przebudowy już istniejącego obiektu tego typu jest bardzo trudny.

Podczas konferencji zaprezentowano też wizualizację koncepcji warszawskiego biura architektonicznego, która zajęła drugie miejsce (odsyłamy do galerii – zdjęcia 5-8).

Fundusze na remont i przebudowę budynku MOK miasto ma zamiar pozyskać w dużej mierze ze środków zewnętrznych, m.in. ze środków europejskich w ramach programu rewitalizacji. 

W czasie trwania remontu MOK będzie kontynuował działalność – w chwili obecnej już trwają rozmowy z nowotarskimi szkołami na temat logistyki związanej z organizacją zajęć i imprez poza budynkiem przy Al. Tysiąclecia.

Optymistyczny plan zakłada, że nowy budynek zostanie oddany do użytku w 2019 roku. 

opr. gw, os

 

NT24TV 16.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również