Kamery live
prognoza pogody

Jabłonka pomnikiem przyrody? Grupa mieszkańców złożyła wniosek

Nowy Zielony Targ – to facebookowa grupa zrzeszająca osoby “zainteresowane aktywnym przeciwdziałaniem dewastacji drzew w Nowym Targu oraz zwiększaniem udziału zieleni w mieście”. Aktualnie liczy już 200 osób. Jej działacze złożyli właśnie do burmistrza wniosek o uznanie wiekowej, rozłożystej jabłoni ze skweru na ul. Kopernika 12, za pomnik przyrody. 

Jabłonka pomnikiem przyrody? Grupa mieszkańców złożyła wniosek

Wniosek został skierowany do burmistrza Nowego Targu oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ. 

-Jabłoń spełnia wszelkie niezbędne kryteria – zapewniają autorzy wniosku, wymieniając je po kolei. To kryterium wielkości  (ponad 3 mety zsumowanych konarów na wysokości pierśnicy i 150 cm obwodu na wysokości pierśnicy w konarze głównym), wieku (potwierdzone minimum 30 lat, ale raczej znacznie więcej) i znaczenia (niepodważalne walory estetyczne oraz dla wielu – również wartość sentymentalna). -Jabłoń jest trwałą i koronną ozdobą Zielonego Skwerku na ul. Kopernika przy SDK, wiele osób ma związane z nią wspomnienia oraz poczucie, że jest bardzo ważnym elementem tego obszaru i jego główną ozdobą -argumentują wnioskujący.

Jeśli drzewo zostanie uznane za Pomnik Przyrody, zyska “dożywotnią” ochronę. – Nie może zostać wycięta, poddana niefachowej pielęgnacji. Z uwagi na uznanie jej pomnikowego charakteru będzie nadzorowana i fachowo pielęgnowana – wymieniają inicjatorzy akcji. – Swoją drogą zachęcamy, okazuje się że każda osoba może składać taki wniosek – może to pokazałoby urzędnikom że drzewa są dla mieszkańców i mieszkanek ważne – mówi jedna z działaczek grupy Nowy Zielony Targ. 

Mniej koszenia, więcej łąk kwietnych, bardziej zielona ul. Krzywa

Wniosek w sprawie jabłonki to tylko jedno z działań podejmowanych przez mieszkańców skupionych wokół fejsbukowej społeczności. Wiadomo, że w przygotowaniu jest także pismo dotyczące zmiany terenu użyteczności publicznej na zieleń urządzoną, właśnie w miejscu, gdzie znajduje się skwer z jabłonką. Inne prace dotyczą m.in. realizacji przyjętych przez UM petycji – pierwsza dotyczy łąk kwietnych, druga – ograniczenia koszenia trawników. 

Działacze zachęcają wszystkich do dzielenia się inspiracjami do drobnych zmian (takich, jaka zbieranie deszczówki, naokienne łąki kwietne, zbieranie drobnych śmieci podczas spacerów), ale też poddawaniem pomysłów na duże metamorfozy. Tu na liście znajdują się m.in. takie projekty, jak: zazielenienie i wyłączenie z ruchu samochodowego ul. Krzywej, stworzenie ogrodu społecznego, wyłączenie rynku z ruchu samochodowego, inwentaryzacja drzew, stosowanie kawowych fusów zamiast soli na chodnikach, czy ograniczenie grabienia liści jesienią i zaprzestanie użycia dmuchaw spalinowych. 

źródło, zdjęcie: Nowy Zielony Targ/Facebook 

 

Drzewa – pomniki przyrody i “niemi świadkowie historii”

Jedynie nowoczesny obiekt przyciągnie młodych do biblioteki

os 07.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Góralka 00:42 11.04.2022

Koniec wstążek, alpaków i kiczu nie pozwolimy ruszyć drzew !

Zobacz również