Kamery live
prognoza pogody

Grzegorz Watycha o remoncie dworca PKP: “Staramy się nawiązać do najlepszych tradycji w historii naszego miasta”

3 lipca 2019 14:57
Wyciszenie Włącz dźwięk

Jakie funkcje – poza obsługą podróżnych – będzie po zakończeniu prac remontowych pełnił dworzec kolejowy w Nowym Targu? Jak duży jest zakres przeprowadzonych tu robót? Czy miejsce ma szansę stać się centralnym punktem na mapie słynnego, rowerowego Szlaku wokół Tatr?  O historycznej przebudowie historycznego budynku rozmawiamy z burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą. 

Panie burmistrzu, przebudowa budynku dworca to inwestycja bardzo ważna dla miasta, wydarzenie o wadze historycznej…

Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu: -Remont budynku dworca jest niezwykle ważny ze względu na rolę transportu kolejowego, który powraca do łask, dlatego ten zapomniany, zapuszczony przez wiele lat dworzec PKP został przejęty przez miasto w drodze komunalizacji i od razu jak tylko stał się własnością miasta, podjęliśmy starania w kierunku pozyskania funduszy, dokumentacji, pozwolenia na przeprowadzenie generalnego remontu tego budynku. Jest to budynek historyczny, ponadstuletni, w obszarze miasta takich budynków z taką historią nie ma zbyt wiele. Po remoncie leżącej tu w sąsiedztwie wieży wodnej, którą udało się wyremontować w zeszłym roku, w tym roku finiszujemy już z przebudową dworca kolejowego i jest to rzeczywiście przywrócenie, mam nadzieję, dawnej świetności budynkowi, ale też połączone z przywróceniem świetności kolei. Z Nowego Targu można było przecież podróżować nie tylko do Zakopanego, ale też za granicę, do Wiednia. Historia kolei, jej roli w rozwoju naszego miasta i regionu jest bardzo duża i staramy się do tych najlepszych tradycji w historii naszego miasta nawiązać.

Jaki jest zakres prowadzonych tu od jesieni 2018 roku prac budowlanych?

-Budynek dworca, kiedy był zarządzany przez PKP, niestety uległ ogromnej degradacji. Sukcesywnie została ograniczona jego rola obsługi komunikacyjnej, zlikwidowano poczekalnię, kasy biletowe, toalety, bar, który tutaj działał. Zostało mieszkanie zakładowe, które było na piętrze. Po przekwaterowaniu lokatorów do zamiennego lokalu komunalnego, przystąpiliśmy do generalnego remontu. Jest to wymiana dachu, konstrukcji dachu, skucie tynków, izolacja fundamentów – kompleksowy, generalny remont całej substancji budynku. Budynek został praktycznie odarty z tych wszystkich materiałów wykończeniowych, które były już zużyte, zostały praktycznie surowe ściany, od nowa zostały wybudowane schody, stropy, więźba dachowa. Dzisiaj, myślę, że przynajmniej z zewnątrz możemy cieszyć oko ładnym budynkiem, który wraz z otoczeniem będzie tutaj stanowił o ogromnej metamorfozie terenu kolejowego. Dla kogoś, kto nie był parę lat w tym miejscu,a tutaj trafi, myślę, że to będzie taka podróż w czasie.

Jakie funkcje będzie pełnił obiekt dworca po zakończeniu prac, kiedy zyska sporo dodatkowej powierzchni? 

-Budynek wróci do swojej roli obsługi kolei, tzn. udostępnimy dla PKP pomieszczenie pod kasę biletową, poczekalnię, toalety, natomiast będzie to tylko część tej powierzchni dworca, którą PKP chce i może zagospodarować. My chcemy zrobić tu takie miejsce przesiadkowe, miejsce do startu na ścieżki rowerowe – typu park&ride, bike&ride, poprzez dobudowę miejsc postojowych. Chcemy tutaj zaprosić rowerzystów, będzie tu miejsce do obsługi rowerzystów, być może kiedyś też wypożyczalnia rowerów – ale będzie to już raczej zadanie dla podmiotu prywatnego, jeśli dostrzeże tu swoją szansę, jeśli okaże się, że ilość pasażerów, którzy przyjadą tu koleją, czy samochodem i będą chcieli wsiąść na rower, zapewni powodzenie takiemu przedsięwzięciu.

Piętro tego budynku to będą sale ekspozycyjne, wystawiennicze. Chcemy tu organizować wernisaże, wystawy, również dla turystów, przyjezdnych, którzy właśnie będą mogli tutaj zapoznać się z historią tego miejsca i kolei, a w przyszłości planujemy przyciągnąć artystów, którzy będą mogli tutaj pokazywać swoje prace. Docelowo, to miejsce, właśnie z wieżą wodną, będzie takim mocnym punktem Muzeum Podhalańskiego, które na bazie budynku ratusza, Muzeum Drukarstwa i tych dwóch obiektów tutaj, będzie miało bazę lokalową. Dzięki powiązaniu wieży wodnej, budynku dworca, te sale ekspozycyjne zyskają szansę na to, żeby mogły być bardziej udostępnione, bo będzie to już lepsza, bogatsza oferta, niż tak, jak do tej pory tylko w samej wieży wodnej, która jest dostępna po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Dworzec kolejowy w Nowym Targu ma szansę stać się punktem startowym Szlaku wokół Tatr?

-Bardzo chciałbym, żeby właśnie dworzec PKP był punktem startowym na mapie Szlaku wokół Tatr jako punkt centralny, kontaktowy, łatwy do odnalezienia, do tego, żeby tu właśnie zakotwiczyć w Nowym Targu i podróżować w różne strony – bo to jest Szlak wokół Tatr w stronę wschodnią i zachodnią, ale też powiązanie teraz z VeloDunajec. To może być taki punkt wypadowy, węzłowy, gdzie turysta przyjedzie samochodem, a najlepiej koleją i stąd będzie mógł dalej kontynuować swoją podróż. Po sukcesie Podhalańskiej Kolei Regionalnej, która po przerwie wróciła na tory, jest to bardzo istotny punkt komunikacyjny. Doprowadziliśmy tu też komunikację autobusową MZK, więc to miejsce będzie się na pewno rozwijało, a po uruchomieniu hotelu właśnie w sąsiedztwie dworca, wyremontowaniu tej infrastruktury kolejowej, którą robi PKP, a którą chcemy jeszcze rozwinąć o dodatkowe inwestycje w postaci chociażby remontu tego słynnego peronu pierwszego, który przylega do budynku dworca, będzie to naprawdę atrakcyjne miejsce po to, żeby podróżować, zwiedzać, korzystając właśnie ze środków albo komunikacji zbiorowej albo na dwóch kółkach, na rowerze.

Remont budynku dworca kolejowego to nie jedyna inwestycja, jaka w tym roku będzie realizowana w tej okolicy…

-W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę na remont drogi dojazdowej do budynku dworca PKP. Odcinek ul. Kolejowej od ul. Ludźmierskiej do budynku dworca zostanie kompleksowo wyremontowany, zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca postojowe wzdłuż drogi – widzimy, że jest to potrzebne, to miejsce cieszy się dużym powodzeniem. Mam nadzieję, że remont budynku dworca i tej drogi zbiegnie się w czasie również z otwarciem hotelu, tak że na jesień tego roku będziemy mieli tutaj na pewno duże święto i dużą okazję do tego, żeby pogratulować sobie sukcesu w postaci wielkiej przemiany jakościowej tego terenu, który zyska nowe życie, pobudzi do tego, żeby korzystać z kolei, ale też przyciągnąć do Nowego Targu nowych turystów, nowych gości, którzy będą zachwyceni tym miejscem. 

rozm. Aleksandra Sadowicz

Rozpoczął się remont dworca kolejowego (galeria zdjęć)

 

os 03.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również