Kamery live
prognoza pogody

Górale opanowali stok narciarski na Zadziale

3 marca 2019 18:59

Wymagania były proste: trzeba było umieć jeździć na nartach i być ubranym po góralsku. Tegoroczny Karnawał na Śniegu to dwudziesta druga już edycja imprezy nowotarskiego zespołu Mali Śwarni. Dzieci i młodzież rywalizowali między sobą w slalomie gigancie a także… w zjazdach na worku siana.

Górale opanowali stok narciarski na Zadziale

Ponad sto dzieci z całego Podhala wzięło udział w dzisiejszym Karnawale na Śniegu. Podzieleni na kategorie wiekowe rywalizowali ze sobą w narciarstwie zjazdowym na stoku narciarskim na nowotarskim Zadziale. Liczył się czas, umiejętności techniczne i … strój góralski.

 – Trasa była dobrze przygotowana i wydaje mi się, że dobrze mi poszło – mówiła tuż po zjeździe Zofia Maciążek, zwyciężczyni w kategorii K3. – Wcześniej kilka razy sobie zjechałam, aby lepiej zaznajomić się z trasą. Myślę, że to mi pomogło.

Impreza zaczęła się od parady, w trakcie której wszyscy uczestnicy karnawału zjechali slalomem po stoku narciarskim, trzymając Polskie flagi i balony z góralską parzenicą. Tuż po zjeździe czerwone baloniki symbolicznie zostały wypuszczone z rąk ku niebu, co było zarazem rozpoczęciem nowotarskich zmagań.

W slalomie dużą reprezentację stanowili członkowie zespołu Mali Śwarni, ale na starcie zawodów stanęły dzieci i młodzież z dalszych zakątków Polski – m.in. z Krakowa – czy chociażby wychowankowie innych, zaprzyjaźnionych grup regionalnych z Podhala.

– Już od dłuższego czasu miałam ochotę pojeździć na nartach, więc wzięłam udział w zawodach – powiedziała Julia Kowalczyk z zespołu Mali Maniowianie. – Było szybko, czasami ekstremalnie i bardzo zimno, ale trzeba jeszcze korzystać z tego, że jest zima i stoki otwarte.

Organizowany od dwudziestu dwóch lat przez nowotarski zespół regionalny Mali Śwarni karnawał cieszy się ogromną popularnością. Po za samą zabawą, której co roku nie brakuje, jest także okazją do promowania góralszczyzny jak i samego Nowego Targu. Ideą imprezy jest również pokazanie, że nowoczesność potrafi iść w parze z folklorem i podhalańskim ubiorem.

 – Ma też to służyć temu, żeby te dzieciaki oderwać od komputera, gier, siedzenia w domu i pokazać im, że fajnie jest przyjść tu z nami, zrobić coś wspólnie i pozwolić im na zdrową rywalizację – mówi Halina Zubek z zespołu Mali Śwarni. – To jest przede wszystkim zabawa połączona z dobrym duchem sportu i promowanie przebywania na świeżym powietrzu.

I tak wśród najmłodszych zawodników i zawodniczek wzięły udział dzieci urodzone nawet po 2012 roku. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki startowały w czterech kategoriach wiekowych. Spośród wszystkich najlepszy czas zjazdu zanotował Jakub Dobrzyński (24,44 sekundy) oraz Agnieszka Tylka (26,53 sekundy).

Po slalomie odbyła się również konkurencja w zjeździe na worku siana. Tu wśród rywalizujących dzieci zapał do zabawy okazał się jeszcze większy. Wśród jeżdżących na worku najszybszymi okazali się Julia Kowalczyk oraz Kacper Faron.

Odbywająca się corocznie impreza jest również memoriałem Władysława Sięki. Idea upamiętnienia zasłużonego nowotarżanina wprowadzona została wraz z pierwszą edycją Karnawału na Śniegu.

STATYSTYKI

Slalom Gigant:

Grupa K1, 3. Katarzyna Krawczyk, 2. Antonina Maciążek, 1. Nikola Bafia;

Grupa M1, 2. Leon Guziak, 1. Maksymilian Uchmanowicz;

Grupa K2, 6. Ida Wojtylak, 5. Lena Szymańska, 4. Alicja Wygrecka, 3. Zuzanna Brzeczek, 2. Gabriela Groń, 1. Julia Domalik;

Grupa M2, 6. Maksymilian Twaróg, 5. Mikołaj Szlachcic, 4. Kacper Uchmanowicz, 3. Alan Bafia, 2. Olaf Dorczyczewski, 1. Krzysztof Bolechowski;

Grupa K3, 6. Julia Kowalczyk, 5. Karolina Mrugała, 4. Oliwia Kamińska, 3. Natalia Jachymiak, 2. Marcelina Batkiewicz, 1. Zofia Maciążek;

Grupa M3, 6. Bartłomiej Janczy, 5. Kacper Dul, 4. Filip Dobrzyńskim, 3. Paweł Dłubacz, 2. Tomasz Janczy, 1. Paweł Bolechowski;

Grupa K4, 6. Danuta Batkiewicz, 5. Wiktoria Kuś, 4. Katarzyna Bulanda, 3. Wioletta Truty, 2. Sylwia Bulanda, 1. Agnieszka Tylka;

Grupa M4, 6. Bartłomiej Mrugała, 5. Kacper Skotnicki, 4. Tomasz Dłubacz, 3. Michał Blańda, 2. Szymon Tylka, 1. Jakub Dobrzyński.

Najlepszy czas wśród dziewczyn: Agnieszka Tylka z czasem 26,53 sekund.

Najlepszy czas wśród chłopców: Jakub Dobrzyński z czasem 24,44 sekund.

Zjazd na worku:

Dziewczyny: 6. Wioletta Truty, 5. Justyna Faron, 4. Natalia Marusarz, 3. Julia Rzepka, 2. Natalia Jachymiak, 1. Julia Kowalczyk;

Chłopcy: 6. Kacper Głodek, 5. Michał Cerwas, 4. Franciszek Bara, 3. Mikołaj Bara, 2. Jan Ścisłowicz, 1. Kacper Faron.

/ps/

Piotr Starmach 03.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również