Kamery live
prognoza pogody

Dworzec PKP jeszcze bez wszystkich uzgodnień. Epidemia może przedłużyć procedury

21 marca 2020 21:43

Do końca marca miała zakończyć się procedura związana z uzyskiwaniem stosownych uzgodnień i pozwoleń na użytkowanie dworca kolejowego w Nowym Targu po jego zeszłorocznym, gruntownym remoncie. W zaistniałej, nadzwyczajnej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym wirusem COVID-19 oraz wynikającymi z tego faktu ograniczeniami i obowiązkami, termin zakończenia tej procedury jest trudny do określenia. 

Dworzec PKP jeszcze bez wszystkich uzgodnień. Epidemia może przedłużyć procedury

Choć wydawać by się mogło, że wszystko jest już gotowe, a dworzec kolejowy tylko czeka na otwarcie, formalnie remont budynku nie został jeszcze zakończony.

-Trwa procedura związana z uzyskaniem stosownych pozwoleń i uzgodnień niezbędnych do rozpoczęcia użytkowania obiektu. Informuję, że w lutym bieżącego roku uzyskaliśmy pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz oświadczenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie stwierdzające zgodność wykonanych prac z warunkami konserwatorskimi. Obecnie trwa odbiór obiektu przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Po uzyskaniu pozytywnego stanowiska w zakresie p-poż. całość niezbędnych dokumentów zostanie złożona do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu celem ostatecznego zakończenia procesu inwestycyjnego – czytamy w odpowiedzi burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy na interpelację radnej Ewy Pawlikowskiej.

Zgodnie z harmonogramem, cała procedura miała zakończyć się do końca marca, jednak w zaistniałej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym wirusem COVID-19 i związanymi z tym faktem ograniczeniami i obowiązkami, termin jej zakończenia jest trudny do przewidzenia. Wiadomo natomiast, jakie będzie przeznaczenie budynku.

-Budynek dworca kolejowego w Nowym Targu zostanie przekazany do użytkowania Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. Część budynku na parterze o powierzchni 66 m2 zostanie przekazana w drodze przetargu do dzierżawy podmiotowi zewnętrznemu, który będzie prowadził działalność związaną z obsługą ruchu turystycznego – czytamy w odpowiedzi burmistrza – Pozostała część parteru związana z obsługą podróżnych będzie przekazana do dzierżawy przez PKP (poczekalnia, węzeł sanitarny). Na pozostałych kondygnacjach budynku administrator obiektu – Miejski Ośrodek Kultury będzie prowadził swą statutową działalność.

Wśród szeregu zapytań radnej, znalazło się też to dotyczące kosztów utrzymania obiektu

-Koszt utrzymania bieżącego obiektu będzie możliwy do określenia w momencie jego praktycznego funkcjonowania. Aby zbilansować ten koszt należy znać koszty utrzymania oraz wpływy z dzierżawy i tzw. “opłaty dworcowej”, o którą wystąpimy do Polskich Kolei Państwowych za część obiektu udostępnioną bezpośrednio podróżnym. Obecnie budynek jest ogrzewany w minimalnym stopniu, aby nie dopuścić do zawilgocenia ścian. Na zakończenie przypomnę, że budynek dworca kolejowego stał od wielu lat zniszczony i zaniedbany i tylko dzięki temu, że zdecydowałem o podjęciu wyzwania jakim była rewitalizacja budynków dworca i wieży wodnej wraz z przyległościami na dzień dzisiejszy mamy pięknie odnowione centrum komunikacji w naszym mieście za pieniądze pochodzące w dużej części z budżetu UE.

Aktualnie na nowotarskiej stacji kolejowej trwają prace budowlane prowadzone przez spółkę PKP PLK, która modernizuje infrastrukturę kolejową, wymieniając tory, remontując kładkę nad nimi oraz całkowicie przebudowując jeden z peronów. W związku z koronawirusem, wstrzymano połączenia Podhalańskiej Kolei Regionalnej, które z powodu remontu, i tak prowadzone były autobusową komunikacją zastępczą.

/os

PKP modernizuje infrastrukturę kolejową w Nowym Targu

os 21.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również