Kamery live
prognoza pogody

PKP modernizuje infrastrukturę kolejową w Nowym Targu

3 marca 2020 15:43

Trwają prace modernizacyjne linii kolejowej na trasie Chabówka-Zakopane. Aktualnie skoncentrowane są one w rejonie Nowego Targu i nowotarskiego dworca, gdzie poza modernizacją samych torów rozpoczął się remont peronu i kładki nad torami. Na trasie ze Stolicy Podhala do Zakopanego, na odcinku do Szaflar obowiązuje autobusowa komunikacja zastępcza. Normalny ruch pociągów ma tu zostać przywrócony na okres wakacji. 

PKP modernizuje infrastrukturę kolejową w Nowym Targu

Prace na tym odcinku obejmują wymianę torów (łącznie mają to być 44 km), dzięki czemu pociągi będą mogły jechać z większą, niż dotychczas, prędkością, ale także remont infrastruktury w obrębie stacji kolejowych. W  Nowym Targu będzie to długo oczekiwana modernizacja peronu oraz kładki nad torami wraz z wyposażeniem jej w nowoczesną windę.  Rozpoczęte już prace mają zakończyć się w czerwcu. 

Planami modernizacji nie został objęty peron pierwszy, leżący bezpośrednio przy budynku dworca kolejowego, jednak PKP PLK przewiduje “możliwość jego remontu w najbliższych latach”. 

Termin finalizacji wszystkich prac modernizacyjnych realizowanych przez PKP pomiędzy Chabówką a Zakopanem przypada na IV kwartał 2022 roku. 

Tymczasem gruntownie zmodernizowany przez miasto w zeszłym roku budynek dworca kolejowego wciąż czeka na pozwolenie na użytkowanie, wydawaną przez Urząd Wojewódzki. Po wydaniu decyzji, dla pasażerów udostępniona zostanie poczekalnia i toalety, piętro ma być natomiast wykorzystane do celów ekspozycyjnych. Wciąż nie wiadomo, czy przewoźnik będzie chciał uruchomić w Nowym Targu kasy biletowe. Nowotarska stacja – jako węzeł przesiadkowy typu bike&ride –  będzie też miejscem przyjaznym rowerzystom. Mówi się o uruchomieniu tu wypożyczalni rowerów. 

/os

fot. gw

 

os 03.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również