Kamery live
prognoza pogody

Druga nitka tunelu na zakopiance wydrążona!

27 kwietnia 2020 16:47

Dziś połączono lewą nitkę tunelu drążonego jednocześnie od północy i południa pod Luboniem Małym w ciągu drogi ekspresowej S7, Lubień-Rabka Zdrój. Przebicie tunelu nastąpiło metodą mikrostrzałów z użyciem materiałów wybuchowych.

Druga nitka tunelu na zakopiance wydrążona!

fot.Ministerstwo Infrastruktury/Facebook

Przypomnijmy, że równoległa, prawa nitka tunelu została przebita w październiku 2019 r. i obecnie trwają tam prace przy obudowie docelowej, niszach alarmowych i hydrantowych. Dwukomorowy tunel na Zakopiance o długości 2060 m powstaje w ramach odcinka S7 Naprawa – Skomielna Biała.

– Polacy czekają na Zakopiankę od wielu lat. Wreszcie te oczekiwania stają się rzeczywistością. Przebicie drugiej nitki tunelu to kolejny ważny etap na drodze do celu, jakim jest ukończenie realizacji tej inwestycji – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
-Dzisiejsza uroczystość z pewnością cieszy użytkowników dróg nie tylko w Małopolsce, ale również turystów, którzy odwiedzają Podhale i Tatry. Prace budowlane są prowadzone rzetelnie, skutecznie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Liczę, że wszyscy zaangażowani w tę inwestycję staną na wysokości zadania i już w 2021 r. kierowcy będą mogli skorzystać z tunelu pod górą Luboń Mały – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Drążenie tunelu rozpoczęło się 6 marca 2017 r. w Naprawie, od prawego portalu północnego. Ze względów technologicznych i bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone zostało wykonywanie prac w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Roboty prowadzone bez przerw i postojów wiążą się z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń, które są na bieżąco monitorowane. Na bieżąco wykonywana jest też obudowa wstępna, w tym spryskiwanie betonem ścian i przodków, by nie osypywał się materiał skalny.

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała prac budowlanych. W marcu kilkunastu obcokrajowców pracujących na budowie wyjechało do swoich krajów. Pozostali pracują i co podkreśla wykonawca, nie mają styczności z osobami z zewnątrz. Nie wyjeżdżali także do domów. Ci, którzy wyjechali na początku epidemii, już nie wrócili na budowę.

źródło i fot.: GDDKiA oraz Ministerstwo Infrastruktury/Facebook

Tunel nareszcie połączony!

Do wydrążenia pozostało 735 metrów ziemi

Tuż po godzinie 11:30 nastąpiła historyczna chwila – ekipy budowlane drążące tunel na nowej "Zakopiance" od południowej i północnej strony wreszcie się do siebie przebiły.

Opublikowany przez nowytarg24.tv Środa, 23 października 2019

 

Spektakularne zdjęcia z budowy zakopianki (foto, video)

 

 

os 27.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również