PILNE
Kamery live
prognoza pogody

“Dość  pracy za grosze”- protest pracowników sądowych w Nowym Targu

Pracownicy Sądu Rejonowego w Nowym Targu dołączyli dziś do ogólnopolskiego protestu. Kilkadziesiąt osób wyszło w samo południe z budynku i przez 15 minut protestowało przeciwko niskim zarobkom. “Dość  pracy za grosze”, “Głodowa płaca ciężka praca” – można było przeczytać  na kartkach, które trzymali w dłoniach. W proteście mocno wsparli ich sędziowie i prokuratorzy. Pracownicy sądowi domagają się podwyżki w wysokości tysiąca złotych. 

Blisko 80 % osób pracujących w sądach powszechnych w Polsce nie jest sędziami. W Sądzie Rejonowym w Nowym Targu jest to ok. 60 osób na 100. Są to protokolanci, urzędnicy, asystenci sędziów, pracownicy sekcji wykonawczych. 95% z nich nie przekracza wynagrodzenia 2853 zł netto, ok. 20% pobiera wynagrodzenie zasadnicze maksymalnie do kwoty 1808 zł netto. Są to z reguły osoby z wykształceniem wyższym – dla przykładu, asystenci sędziów to wykwalifikowani prawnicy, osiągający wynagrodzenie zasadnicze na poziomie pomiędzy 1808,88 zł a 2853,96  zł netto. Pracownicy Sądu Rejonowego w Nowym Targu podpisują się pod —> apelem z dn. 11.12.2018, jaki Komisja Międzyzakładowa  MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego.

Protest pracowników sądu i prokuratury w Nowym Targu

Opublikowany przez nowytarg24.tv Środa, 12 grudnia 2018

-Pielęgniarki wywalczyły, policja wywalczyła, a nikt nie zwraca uwagi na to, że bez tych osób sąd by stał. Bez nich nie bylibyśmy w stanie wykonywać pracy – mówili podczas dzisiejszego protestu sędziowie, popierając żądania pracowników – Żeby nasza praca była wykonana, potrzebna jest cała ta infrastruktura, żeby te wyroki mogły w jakiś sposób wejść w życie. 

Zwracano uwagę na permanentny problem nieopłacanych nadgodzin, narastające przypadki rezygnacji z pracy, podając przykłady pracowników, którzy odeszli, znajdując lepiej płatną pracę w biurach sieciowych sklepów typu “Biedronka”. 

-Najbardziej satysfakcjonowałaby nas powtórka z dawnych przepisów, kiedy było procentowo do pensji sędziego – mówiła jedna z pracownic – To się zmieniło 10 lat temu, wtedy zamrożono płace i nie odmrożono. 

/os

Redakcja 12.12.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
czesiek 16:33 14.12.2018

Praca za grosze a co druga w futrze:)))jak nie pasuje to ja się zamienię za prace w ciepełku!!!

wiedzący 20:09 13.12.2018

Mówią te najbardziej "zapracowane"

Zobacz również