nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

„Dość  pracy za grosze”- protest pracowników sądowych w Nowym Targu

Pracownicy Sądu Rejonowego w Nowym Targu dołączyli dziś do ogólnopolskiego protestu. Kilkadziesiąt osób wyszło w samo południe z budynku i przez 15 minut protestowało przeciwko niskim zarobkom. „Dość  pracy za grosze”, „Głodowa płaca ciężka praca” – można było przeczytać  na kartkach, które trzymali w dłoniach. W proteście mocno wsparli ich sędziowie i prokuratorzy. Pracownicy sądowi domagają się podwyżki w wysokości tysiąca złotych. 

Blisko 80 % osób pracujących w sądach powszechnych w Polsce nie jest sędziami. W Sądzie Rejonowym w Nowym Targu jest to ok. 60 osób na 100. Są to protokolanci, urzędnicy, asystenci sędziów, pracownicy sekcji wykonawczych. 95% z nich nie przekracza wynagrodzenia 2853 zł netto, ok. 20% pobiera wynagrodzenie zasadnicze maksymalnie do kwoty 1808 zł netto. Są to z reguły osoby z wykształceniem wyższym – dla przykładu, asystenci sędziów to wykwalifikowani prawnicy, osiągający wynagrodzenie zasadnicze na poziomie pomiędzy 1808,88 zł a 2853,96  zł netto. Pracownicy Sądu Rejonowego w Nowym Targu podpisują się pod —> apelem z dn. 11.12.2018, jaki Komisja Międzyzakładowa  MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego.

Protest pracowników sądu i prokuratury w Nowym Targu

Opublikowany przez nowytarg24.tv Środa, 12 grudnia 2018

-Pielęgniarki wywalczyły, policja wywalczyła, a nikt nie zwraca uwagi na to, że bez tych osób sąd by stał. Bez nich nie bylibyśmy w stanie wykonywać pracy – mówili podczas dzisiejszego protestu sędziowie, popierając żądania pracowników – Żeby nasza praca była wykonana, potrzebna jest cała ta infrastruktura, żeby te wyroki mogły w jakiś sposób wejść w życie. 

Zwracano uwagę na permanentny problem nieopłacanych nadgodzin, narastające przypadki rezygnacji z pracy, podając przykłady pracowników, którzy odeszli, znajdując lepiej płatną pracę w biurach sieciowych sklepów typu „Biedronka”. 

-Najbardziej satysfakcjonowałaby nas powtórka z dawnych przepisów, kiedy było procentowo do pensji sędziego – mówiła jedna z pracownic – To się zmieniło 10 lat temu, wtedy zamrożono płace i nie odmrożono. 

/os

3 3

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy

wiedzący

Grudzień 13, 2018, o 20:09:02

Mówią te najbardziej "zapracowane"

czesiek

Grudzień 14, 2018, o 16:33:58

Praca za grosze a co druga w futrze:)))jak nie pasuje to ja się zamienię za prace w ciepełku!!!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna