Kamery live
prognoza pogody

Dla uchodźców w Nowym Targu – duża pomoc z bratniego Radevormwald

23 kwietnia 2022 22:43
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Grupa ukraińskich kobiet i dzieci mieszkających w remizie OSP na Kowańcu odebrała dziś symboliczną paczkę darów z rąk burmistrza niemieckiego Radevormwald. To tylko zapowiedź dużej partii pomocy, która z bliźniaczego miasta dotrze w przyszłym tygodniu.

Będzie to 11 ton żywności przeznaczonej dla uchodźców przebywających w stolicy Podhala. Dary, które dotarły jako forpoczta pomocy to już drugi transport od radevormwaldczyków. Burmistrz Johannes Mans przywiózł go w asyście dwóch jeszcze przedstawicieli bratniego miasta, z których jeden jest radnym. Mówił, że jego ziomkowie mają w sercu to, co dzieje się na Ukrainie, także losy uchodźców, a humanitarna pomoc nie jest łaską, lecz tym, co im się należy. Środki zebrane przez mieszkańców posłużyły do zakupu potrzebnych artykułów.  

Burmistrzowi Nowego Targu i delegacji z Radevormvald również towarzyszą radni, a w Izbie Pamięci im. Bogusława Giełczyńskiego podejmował wszystkich Zarząd OSP, na czele z prezesem Henrykiem Wielkiewiczem.

 – Osobisty przyjazd burmistrza Radevormwald podkreśla, jak ważna jest ta sprawa dla Niemców, ale podkreśla też od lat bliskie relacje naszych miast – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. Jesteśmy bardzo wdzięczni, bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w takich właśnie sytuacjach. Cieszymy się, że możemy liczyć na naszego partnera, który od razu odpowiedział i dzieli się z nami, pomimo, że u siebie ma 150 uchodźców, którzy już dotarli w głąb Niemiec.

Cztery ukraińskie rodziny w pokojach na II piętrze remizy kwaterują od 25. marca. Łącznie z dziećmi mieszka tam 15 osób. Mają zaplecze kuchenne. Korzystają z pomocy tłumaczki. Niektóre kobiety pracują. Przed działaniami wojennymi uciekały z Zaporoża, Dniepra, Mikołajowa, Krzywego Rogu. Ponieważ nadchodzi prawosławna Wielkanoc, upiekły tradycyjne babki i mogły nimi poczęstować darczyńców.

Transport z Radevormwald mocno zasili miejski magazyn, który systematycznie wspiera uchodźców żywnością i potrzebnymi rzeczami, rozsądnie dzieląc dary.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 23.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również