Pochód św. Katarzyny zwieńczył obchody 680-lecia lokacji Nowego Targu (GALERIA)
Święta Katarzyna, historyczne stroje i wspólnie śpiewany hymn miasta – tak wyglądał finał obchodów 680-lecia lokacji Nowego Targu. Uroczysty pochód połączył mieszkańców we wspólnym świętowaniu bogatej historii miasta.

Uroczysty Pochód św. Katarzyny z udziałem Zespołu Regionalnego „Śwarni” był kulminacyjnym punktem obchodów 680-lecia lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ. Wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 20.20 i zgromadziło licznych mieszkańców, którzy wspólnie uczcili historię miasta, symbolicznie wracając do wydarzeń sprzed niemal siedmiu wieków.
Nawiązując do średniowiecznych tradycji, organizatorzy przypomnieli o roli uroczystych pochodów i procesji, które w dawnych miastach Europy stanowiły ważny element życia społecznego. Były one wyrazem jedności mieszkańców, ich przywiązania do miejsca zamieszkania oraz wspólnej tożsamości.
Pochód miał charakter otwarty i międzypokoleniowy. Wzięli w nim udział mieszkańcy w każdym wieku, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele oraz radni miejscy, wszyscy wystąpili w strojach nawiązujących do historycznego charakteru uroczystości. Wśród uczestników nie zabrakło również symbolicznych postaci związanych z historią miasta – św. Katarzyny, patronki Nowego Targu, oraz mieszczanina.
Uczestnicy wydarzenia wyruszyli spod dzwonnicy przy kościele św. Katarzyny, skąd przeszli ulicą noszącą imię patronki miasta w kierunku nowotarskiego Rynku. Tam odbyła się główna część uroczystości.

Jednym z najważniejszych momentów wieczoru było uroczyste odczytanie aktu lokacyjnego przez zastępcę burmistrza, dr. Krzysztofa Trochimiuka. Dokument ten dał początek wielowiekowej historii Nowego Targu jako królewskiego miasta i do dziś pozostaje symbolem jego dziedzictwa.
„W imię Pańskie amen. Co postanowi wykonać majestat władców, powinno na zawsze pozostać silne i nienaruszone. Dlatego my Kazimierz z bożej łaski król polski itd. niniejszym, komu należy przekazujemy do pamięci, pragnąc powiększyć zasięg naszego królestwa i jego dochody, od powiększenia których zależy nasza sława, cześć i korzyści, zezwoliliśmy i nakazaliśmy mężowi nam szczególnie użytecznemu, godnemu pochwały i wiernemu imieniem Dystryk, synowi zmarłego Dystryka Szyji, osadzić miasto na prawie niemieckim magdeburskim między rzekami Biały i Czarny Dunajec, którego imię będzie Nowy Targ…”
Na Rynku zabrzmiał również hymn miasta, który oficjalnie został przyjęty podczas uroczystej sesji Rady Miasta w miniony piątek. Podobnie jak podczas sesji, utwór wspólnie wykonali radni, urzędnicy oraz członkowie nowotarskich chórów: „Gorce”, „Srebrne Nuty” i „Echo Gorczańskie”.
Pochód św. Katarzyny stał się nie tylko efektownym zwieńczeniem jubileuszowych obchodów, ale także symbolicznym podkreśleniem faktu, że historia Nowego Targu od 680 lat tworzona jest przez kolejne pokolenia jego mieszkańców.
/Fot: Andrzej Lach/






















































Komentarze