Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Kardynał Grzegorz Ryś w Nowym Targu: Przyszłość miasta zależy od mieszkańców

23 czerwca 2026 10:31

Silna burza, awaria prądu i powalone drzewo nie zakłóciły kościelnych obchodów 680-lecia lokacji Nowego Targu. Podczas jubileuszowej mszy świętej kard. Grzegorz Ryś mówił o odpowiedzialności mieszkańców za przyszłość miasta i wpływie pojedynczego człowieka na los wspólnoty.

Kardynał Grzegorz Ryś w Nowym Targu: Przyszłość miasta zależy od mieszkańców

W niedzielę, w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowym Targu odbyła się uroczysta msza święta związana z obchodami 680-lecia lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ. Liturgii przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu, duchowieństwa, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe i reprezentanci Strzelców Podhalańskich. Obecna była również figura Matki Bożej Ludźmierskiej przywieziona z sanktuarium w Ludźmierzu. Witając gościa, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podkreślił znaczenie dziedzictwa pozostawionego przez poprzednie pokolenia oraz rolę Kościoła w historii miasta. Poprosił także o modlitwę za lokalną społeczność i jej przyszłość.

W homilii kard. Grzegorz Ryś zwrócił uwagę, że jubileusz powinien być przede wszystkim okazją do refleksji nad przyszłością miasta, a nie jedynie wspominaniem jego historii. Nawiązując do słów papieża Franciszka, mówił o historii jako źródle inspiracji i rozwoju, a nie czymś, co zatrzymuje społeczność w miejscu.

Centralnym tematem wystąpienia była odpowiedzialność pojedynczego człowieka za otaczającą rzeczywistość. Kardynał podkreślał, że decyzje i postawy jednostek mają wpływ na całe wspólnoty. Przywołał przykłady osób, które swoją działalnością zmieniały bieg historii, wskazując, że przyszłość miasta zależy również od codziennych wyborów jego mieszkańców. Metropolita zachęcał do budowania relacji opartych na szacunku, solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Zadał także pytanie o to, jaką wspólnotę mieszkańcy chcą tworzyć w Nowym Targu w kolejnych dekadach.

Uroczystości odbywały się w trudnych warunkach pogodowych. W czasie burzy doszło do awarii zasilania, przez co przez część nabożeństwa nie działało nagłośnienie. Podczas wydarzenia w pobliżu kościoła runęło również drzewo. Mimo utrudnień uczestnicy pozostali w świątyni do zakończenia liturgii. Na zakończenie kard. Ryś nawiązał do słów św. Ignacego Loyoli, przypominając, że trudności często przynoszą wartościowe owoce. Msza zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę”.

/Fot: Redakcja NTVK/

Andrzej Lach 23.06.2026
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również