46. Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej – teraz ogólnopolski. W orszaku Flory
NOWY TARG. Miejski Ośrodek Kultury przez ponad cztery dekady był ostoją amatorskiego ruchu plastycznego. Nieakademicka, najszczersza twórczość znajdowała tu dla siebie nader przyjazny klimat i opiekę profesjonalnych artystów. W Miejskim Centrum Kultury odżyła ta tradycja. Doroczny Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej doczekał się swojej 46. edycji. Co więcej – w tym roku zatoczył najszersze kręgi, stając się ogólnopolskim.

Pokonkursowa wystawa w klimatycznym wnętrzu Wieży Wodnej na stacji kolejowej stała się prawdziwym świętem amatorskiego grona. Także okazją do przypomnienia, jacy artyści – w ramach Klubu Plastyka Amatora „Wizja”, potem przemianowanego na Laboratorium Sztuki – służyli konsultacjami nieprofesjonalistom. A byli to m.in. Stanisław Kuskowski, Stanisław Cukier, Wacław Czubernat, Marian Gromada, Piotr Chodorowicz, Jerzy Jędrysiak. Wielu artystów amatorów rozwijało tu skrzydła, wypracowywało swój warsztat i indywidualny styl.
Klub Plastyka w 1977 r. inicjowała Zofia Giełczyńska, potem długo prowadziła go Zdzisława Stefanik, a od 2005 r. – nie żyjąca już Anna Gostkiewicz. W 2008 r. wziął go pod opiekę malarz Gabriel Wolski, komisarz tegorocznego Konkursu – o krajowym już zasięgu.
Jury składało się z dwójki zakopiańskich artystów: grafika Jerzego Jędrysiaka i malarki, rzeźbiarki Sylwii Biernacik oraz Dominiki Wolskiej – historyka sztuki. Ilość, różnorodność i poziom prac nie ułatwiały wyboru laureatów ani prac na wystawę pokonkursową. 47 autorów z całej Polski nadesłało bowiem prawie 80 dzieł. Są to obrazy olejne i akrylowe, pastele, grafiki, kompozycje na szkle lub lustrze, mozaiki, prace wykonane w technikach mieszanych. Trafiła konkurs także jedna ceramika.
Każda edycja Konkursu ma jakiś zadany temat – tym razem był on wyjątkowo wdzięczny i niewyczerpany – „Flora”. W tak szerokim haśle mieszczą się wszystkie płynące z natury inspiracje i skojarzenia. Rozmaitość prac – od abstrakcyjnych, przez figuratywne, po motywy i detale – świadczy o dużej wyobraźni amatorów zaklinających w swoich dziełach pochwałę natury.
Na wernisaż dotarli artyści nie tylko – jak w poprzednich edycjach – z obszaru kończącego się na Myślenicach, bo także ze Śląska, Lubelszczyzny, Podlasia i innych regionów.
We wręczaniu nagród przedstawicielom MCK-u towarzyszył burmistrz Grzegorz Watycha. I miejsce zdobył nagradzany już wcześniej i znany z nastrojowych pejzaży Sebastian Ilczuk z Katowic. II miejsce przypadło Agnieszce Majewskiej, za „Wianki” z nurtu realizmu magicznego, a III – Urszuli Pietras z Lubelszczyzny, za perfekcyjne uchwycenie natury w „Księdze Boga”. Zdobywczynie wyróżnień to zasłużona dla propagowania Konkursu Ewa Błaszczyk ze Śląska, Małgorzata Bagińska, Kinga Mroziak i Eugenia Sochowska.
(asz)
Komentarze
Bezimienny , bezimiennie bełkotasz . Jacku odpuść i zażyj leki
Ciekawe - pierwotny temat konkursu to był "Flora". Przynajmniej taki widniał na kartach zgłoszeniowych do konkursu. Rozumiem, że zmiana została podyktowana tym by wygrać mogły odpowiednie prace. Nie rozumiem jak można było pominąć naprawdę piękne pracy by dać wyróżnienie orszakowi Trzech Króli. Drugie miejsce przy niektórych pracach wygląda jak żart. Jak zwykle krewni i znajomi królika - widzę, że nawet sie nie kryje z tym skoro wyróżnienie otrzymała osoba zasłużona dla propagowania konkursu.