Kamery live
prognoza pogody

Zrób miejsce pszczołom

28 czerwca 2016 13:32

Założenie Miejsca Przyjaznego Pszczołom jest proste. Najpierw trzeba wybrać lokalizację, na przykład fragment ogrodu lub działki, klomb, niekoszony kawałek trawnika, a nawet balkon. Potem trzeba to miejsce przystosować do potrzeb pszczołowatych. Ważne, by pamiętać o doborze odpowiednich roślin, których wybór jest ogromny, a kwiaty kwitnące przez cały sezon pozwolą zapewnić pszczołom pokarm na wiele miesięcy.

Zrób miejsce pszczołom

   W ramach VI edycji programu wystartował właśnie konkurs dla lokalnych społeczności, zachęcający do realnych zmian w swoim otoczeniu. Mieszkańcy całej Polski na specjalnej platformie www.pomagamypszczolom.pl do 15 sierpnia mogą zgłaszać stworzone przez siebie Miejsca Przyjazne Pszczołom.

   Za każde Miejsce Przyjazne Pszczołom zgłoszone na platformie – jego autor otrzyma punkty, które sumują się do ogólnej puli dla regionu (dowolnej polskiej gminy lub dzielnicy w miastach powyżej 200 000 mieszkańców). Nagrodzone zostaną 3 lokalne społeczności, których mieszkańcy stworzą najwięcej, najlepszych jakościowo Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Zwycięska gmina lub dzielnica zdobywa unikalną nagrodę – czasową interaktywną przestrzeń poświęconą pszczołowatym. To wyjątkowe miejsce będzie inspirowane instalacjami poświęconymi nauce i przyrodzie, dostępnymi dotąd tylko na najnowocześniejszych wystawach w Polsce. To także szansa na promocję gminy lub dzielnicy i zapewnienie jej unikalnej w skali kraju atrakcji turystycznej.

    W zakładaniu Miejsc Przyjaznych Pszczołom pomagają Ambasadorzy Pszczół. Są to z reguły lokalni społecznicy, którzy zachęcają mieszkańców swoich gmin oraz dzielnic do udziału w akcji. Do ich obowiązków należy edukowanie swojego otoczenia na temat tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a także przestrzegania 5-ciu Zasad Przyjaciół Pszczół. Dzięki Ambasadorom udział w akcji mogą wziąć również osoby wykluczone cyfrowo. Swoją chęć objęcia tej funkcji można zgłosić wysyłając maila na adres: [email protected]

   Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec sierpnia, a na początku września zostanie otwarta czasowa przestrzeń interaktywna w pierwszej dzielnicy lub gminie. Kolejni zwycięzcy otrzymają swoją nagrodę w październiku oraz listopadzie. Organizatorzy nagradzać będą także twórców najpiękniejszych i najbardziej wartościowych Miejsc Przyjaznych Pszczołom.

   Więcej o programie można się dowiedzieć na stronie www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

oprac. MSX
fot. UM Nowy Targ

NT24TV 28.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również