Kamery live
prognoza pogody

Zobacz transmisję z podziemnej Pasterki od 8:00 rano w Wigilię

23 grudnia 2022 11:09

Zapraszamy na relację na żywo z Pasterki w Kopalni Soli „Wieliczka” w wigilijny poranek. Zgodnie z górniczym obyczajem uroczysta Msza odprawiana jest rano. Transmisja z kaplicy św. Kingi rozpocznie się 24 grudnia o godzinie 8.00 na kanale You Tube.

Zobacz transmisję z podziemnej Pasterki od 8:00 rano w Wigilię

Wśród kopalnianej ciszy, wśród lśniącej soli – Jezus rodzi się wszędzie tam, gdzie ludzie na Niego czekają. Górnicza tradycja nakazuje, by witać Dzieciątko w Wigilię rano. Zanim wstanie słońce i na dobre zacznie się dzień, górnicza brać udaje się do kopalni, by rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia od wspólnej modlitwy. Tegoroczną Pasterkę w kaplicy św. Kingi odprawi Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka” przyprowadzają na Pasterkę swoich bliskich, zapraszają przyjaciół i wieliczan. Wykuta w soli świątynia przypomina Grotę Narodzenia. Przez blisko sto lat utalentowani wieliccy górnicy rzeźbili w jej ścianach, scena po scenie, życie Jezusa – od Narodzin w betlejemskiej stajence po Zmartwychwstanie.

Dawniej, gdy w Wieliczce jeszcze wydobywano sól, dobrym zwyczajem było w Wigilię nie prowadzić już ciężkich robót pod ziemią. W wigilijny poranek górnicy wracający z nocnej zmiany spotykali tych, którzy szychtę dopiero rozpoczynali. Wspólnie szli pomodlić się, przywitać Bożą Dziecinę i tak poranna Pasterka stała się w Kopalni Soli „Wieliczka” tradycją.

mat. prasowy Kopalni Soli “Wieliczka”

os 23.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również