Kamery live
prognoza pogody

Znów „ciemne chmury” nad „Szarotkami”

Kwiecień to w Klubie Hokejowym Podhale zawsze był czas kompletowania kadry przed nowym sezonem, po to, by mniej więcej w połowie maja rozpocząć przygotowania. Obecnie jednak nic takiego nie ma miejsca i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie się to zmieniło. Przyszłość klubu – któremu za niespełna dwa lata „stuknie” 90 lat – kolejny raz w historii stanęła pod dużym znakiem zapytania.

Znów „ciemne chmury” nad „Szarotkami”

Prezes Marcin Jurzec nie chce na ten moment się wypowiadać. Przyznaje jednak, że dalsze funkcjonowanie klubu stanęło w martwym punkcie. Powodem są oczywiście pieniądze, a dokładniej ich brak. Część firm – i tak z wąskiej już grupy – dotychczasowych sponsorów, w związku z postępującym – w skutek pandemii koronowirusa – w naszym kraju kryzysem gospodarczym, zrezygnowała na ten moment z dalszej współpracy z klubem. Kilku innych przełożyło rozmowy na bliżej nieokreślony termin. Nie wiadomo w jakim stopniu – bo w jakimś na pewno – aktualna sytuacja na rynku wpłynie na wysokość miejskiej dotacji, która dotychczas stanowiła największą część budżetu. Od kilku lat była ona na poziomie pół miliona złotych. W marcu tego roku z tego tytułu na konto klubu wpłynęło już 255 tys. złotych. Druga transza wypłacana była zazwyczaj jesienią. Teraz stanęło to jednak pod dużym znakiem zapytania. „Gwoździem do trumny” może być obowiązujący w naszym kraju zakaz organizacji imprez masowych. To oznacza bowiem znaczny spadek wpływów ze sprzedaży biletów. A w przypadku Podhala – gdzie frekwencja na trybunach była jedną z najwyższych z całej ligi – to była pokaźna kwota (około ¼ budżetu)

Prezes Jurzec podkreśla, że nawet przy bardzo restrykcyjnej polityce finansowej, do tego aby grać na poziomie ekstraklasy potrzebne jest minimum 1,5 miliona złotych. Na ten moment to dla klubu z Nowego Targu zupełnie abstrakcyjna kwota.

Aby myśleć o przyszłości, klub musi się też uporać z bieżącymi problemami, jak te związane z zaległościami względem zawodników, które sięgają prawie dwóch miesięcy. Zresztą lista nieuregulowanych zobowiązań jest znacznie dłuższa.

Poza młodym Fabianem Kapicą, żaden z graczy nie ma aktualnego kontraktu. Są tacy – na czele z Krystianem Dziubińskim – którzy już zadeklarowali chęć odejść z klubu. Najlepszy strzelec „Szarotek” w minionym sezonie, który kilka miesięcy temu związał się z agencją menedżerską Hockey Progress Management, chciałby spróbować sił zagranicą. Część zawodników, nie widząc perspektyw na poprawę sytuacji, zaczęła rozglądać się za innymi zajęciami. Zresztą większość z nich od dłuższego czasu grę w hokeja dzieli z pracą zarobkową.

Jedną wielką niewiadomą jest na dzisiaj system rozgrywek. Od jakiegoś czas między klubami, a władzami Polskiego Związku Hokeja i Polskiej Hokej Ligi na Lodzie trwają na ten temat rozmowy w formie video konferencji. Są pomysły by w związku ze wspomnianym zakazem imprez masowych i bliżej nieokreślonym jego zniesieniem, znacznie opóźnić start rozgrywek. Mówi się o październiku, a nawet o listopadzie. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie brane są m.in. warianty znacznego zredukowania spotkań i grania i tylko w weekendy, po to by zawodnicy w tygodniu mogli… pójść do pracy. Mówi się też o terytorialnym podziale ligi, ale z racji nierównomiernego rozłożenia klubów, jest to mało prawdopodobne.

Kluby nie mają też co liczyć – na wzór klubów piłkarskich – na jakąkolwiek finansową pomoc z pogrążonego w finansowym dołku PZHL-u. Jedyna propozycja jaka dotąd padła ze strony władz, to obniżenie wpisowego z 50 tys. zł do … 40 tys. zł.

Maciej Zubek 23.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Tatus 05:50 24.04.2020

Najlepszym wyjściem jest sprzedawać maseczki i z tych pieniędzy pozyskać kasę hi hi hi

Zobacz również