Kamery live
prognoza pogody

„Zniknięta” kamienica

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Spore poruszenie wśród nowotarżan wzbudziło zniknięcie kamienicy przy zachodniej pierzei rynku. Budynek, na którego parterze przez lata działała księgarnia, szybko zamienił się w stertę gruzu. Teraz został po nim prawie pusty plac i ślady kolorów wnętrz na wspólnych murach z obu stron.

Zdziwienie i pytania mieszkańców, jak mogło dojść do takiego uszczerbku w zwartej zabudowie secesyjnego rynku, powodowane były i świadomością, że konserwatorskie służby nie zezwalały tam dotąd nikomu nawet na ocieplenie elewacji. A tu nagle – szybkie wyburzenie…

Okazuje się, że wniosek prywatnego właściciela o pozwolenie na rozbiórkę rozpatrywany był długo i wnikliwie zanim starostwo udzieliło zgody.

Jak wyjaśnia pani inspektor Anna Piekarczyk, specjalista z nowotarskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, wyburzenie jest całkowicie legalne i odbyło się w majestacie prawa. Nim bowiem właściciel uzyskał pozwolenie na rozbiórkę, przeprowadzona została cała procedura decyzyjna, włącznie z badaniami architektonicznymi i konserwatorskimi.

Okazuje się, że akurat ta kamienica – choć jej substancja była już naruszona zębem czasu – jako jedna z nielicznych w obrębie objętego konserwatorską ochroną Rynku – nie figurowała ani w gminnym, ani tym bardziej w wojewódzkim rejestrze zabytków. Nie predysponowały jej do tego wiek czy historyczne lub architektoniczne walory.

Dlatego – po stwierdzeniu takich okoliczności – możliwe było udzielenie zgody na rozbiórkę. Pani inspektor zapewnia, że konserwatorski urząd z pewnością dochował należytej staranności przed wydaniem swojej opinii, a żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości czy podejrzeń – w decyzyjny proces był też zaangażowany wyższy szczebel, w osobie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (wtedy jeszcze dr Moniki Bogdanowskiej).    

Miejmy nadzieję, że jeśli na pustym już placu powstanie nowy obiekt – będzie to plomba stylem i estetyką zharmonizowana z architekturą całego serca miasta.   

(asz)

fot. asz/pk

 

 

 

 

Anna Szopińska 08.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Mieszkanka 16:23 12.08.2022

a to ciekawe, że akurat ta jedyna nie była wpisana na listę zabytków... Ciekawe kto jest właścicielem...

Mieszkaniec 21:38 08.08.2022

Według TP sąsiednia kamienica również ma zostać przebudowana. A w internetach znalazłem coś takiego: https://www.architekci-zakopane.pl/projekty/291/kamienica-hotel---rynek-nowy-targ

Zobacz również